De vlinderwerkgroep Midde volop actief met karteren door Henk Wagenaar en Anton Baaijens Dit jaar bestaat de Vlinderwerkgroep Midden-Zeeland vijf jaar. Deze zelfstandige natuurclub zet zich in voor behoud en verbetering van de vlinder- en libellenfauna in de regio. Zo is de afgelopen jaren door veldwerk veel informatie verzameld over het voorkomen van zowel dag- als ook nacht vlindersoorten. Vanwege de vele activiteiten op het gebied van onderzoek, voorlichting en educatie werd in 1996 de landelijke onderscheiding "De Gouden Vlinder" in de categorie vlinderwerkgroepen toegekend, voor ons een absoluut hoogtepunt. Rode Lijstsoorten in Zeeland Na het gereed komen van de Atlas van de Nederlandse dagvlinders (Tax) in 1989 werd het databestand van de Vlinderstichting nauwelijks meer aan gevuld met dagvlinderwaarnemingen uit Midden- en Noord-Zeeland. In Wageningen werd er al vanuit gegaan dat de kleine parelmoervlinder (Issoria lathonia) geen vaste populatie meer had in het duingebied in Zee land. Leden van onze werkgroep ontdekten echter in het duingebied tussen Domburg en Vlissingen nog kleine parelmoervlinders en voldoen de geschikte groeiplaatsen van het duinviooltje (Viola curtisii) waar de rupsen van deze dagvlinder van af hankelijk zijn. Andere Rode Lijstsoor ten werden helaas niet imeer) gevon den. Juist die binding van de rups met de geschikte waardplant maakt dat vlinders extra kwetsbaar zijn voor verdroging en vermesting. Bovendien leven vlinders slechts enkele weken waarin ze op zoek moeten naar vol doende voedsel, een partner en naar een geschikte plek om eitjes af te zetten. Een slecht-weer-periode in de vliegtijd van een vlindersoort die nog maar een klein leefgebied heeft kan desastreus zijn. Verkleining en v er snippering van leefgebieden vormen dan ook de grootste bedreiging voor onze kwetsbare vlindersoorten. Na onderzoek bleek dat in deze eeuw van de 70 dagvlindersoorten er 17 zijn uitgestorven. Met een verminde ring van 43% aan soorten in nog geen Soortnaam categorie landelijke mate van in Zeeland situatie achteruitg. na 1993 1. Kleine parelmoervlinder (Issoria lathonia) kwetsbaar 86% aanwezig 2. Heivlinder (Hipparche seniele) gevoelig 52% aanwezig 3. Bruin blauwtje (Aricia agestis) kwetsbaar 56% aanwezig 4. Grote vos (Nvmphalis polvchloros) bedreigd 93% zwervers 5. Grote parelmoervlinder (Argynnis aglaja) bedreigd 91% uitgestorven 6. Veldparelmoervlinder (Melitaea cinxia) ernstig bedr. 99% uitgestorven 7. Duinparelmoervlinder (Argvnnis niobe) bedreigd 83% uitgestorven 8. Kommavlinder (Hesperia comma) kwetsbaar 69% uitgestorven 9. Aardbeivlinder (Pvrgus malvae) bedreigd 91% uitgestorven 10. Koninginnepage (Papilio machaon) gevoelig 62% zwervers 11. Bruine vuurvlinder (Lvcaena titvrus) kwetsbaar 56% uitgestorven 100 jaar tijd zijn de dagvlinders (helaas!) de meest bedreigde dier- groep in Nederland. De Rode Lijst Dagvlinders (1996) geeft aan welke soorten er bedreigd, kwetsbaar of uitgestorven zijn. Er is gekeken naar de mate van voorkomen voor 1950 en die is vergeleken met de periode 1950 - 1993. In Zeeland hebben of hadden we de volgende Rode Lijstsoorten-populaties: (zie tabel). Omdat de kommavlinder en de aard beivlinder honkvast zijn en in een klein natuurgebied een populatie kunnen hebben is er nog een zeer kleine kans dat ze aanwezig zijn in een beschermd natuurgebied. Ook de bruine vuurvlinder is na intensief zoeken niet meer gevonden. Verspreidiiigskaartje van onderzochte kilometer-hokken Kleine parclmoendinders op Walcheren. 8

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 8