Zeeuws Landschap Inleiding HET ZEEUWSE LANDSCHAP STICHTING 14e jaargang nr. 2, juni 1998 „Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting „Het Zeeuwse Land schap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuur wetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie met bronvermelding. De kunst van een natie Zorg voor veiligheid, droge voeten, voldoende, schoon en levend water en mobiliteit zijn al 200 jaar de kern taken van de jarige Rijkswaterstaat. Met deze taken, heeft de dienst met voortdurende inzet bijgedragen aan de oplossing van grote maatschappe lijke problemen en daarmee een belangrijk aandeel gehad in de fysieke inrichting van ons land. Hiermee zet te deze dienst op landelijk niveau en grootschalig een traditie voort van 2000 jaar regionaal omgaan met natuurkrachten. De Rijkswaterstaat is nu 200 jaar jong en vitaler dan ooit. Een respectabele leeftijd, die veel wijsheid en ervaring doet vermoeden. De naam "Water staat" wijst de weg naar haar belang rijkste taak; de "staat" of "toestand" van het water in, om en onder ons land, in de gaten houden en zo nodig in te grijpen als de veiligheid of bewoonbaarheid van ons land in het geding is. Dat is, zoals u inmiddels weet, heel wat meer dan peilbeheer. Op het gebied van het waterbeheer heeft zich het afgelopen decennium een ware revolutie voorgedaan. Een benadering waarbij alleen de belangen van de mens serieus werden geno men, is vervangen door een watersys teem-benadering, waarbij rekening wordt gehouden met het watersys teem, dat alle gewenste functies moet kunnen vervullen en met de samen hang der dingen ofwel de ecologische wetten en werkelijkheid. Het water systeem wordt daarbij dus centraal gesteld. De wensen van de samenle ving worden afgestemd op de (ont- wikkelbare) mogelijkheden van de watersystemen. Een benadering van uit één enkele invalshoek ontwikkelde zich tot een totaalaanpak. Een stati sche benadering ("stellingen verde digen") werd vervangen door een dynamische (proces) benadering, ook wel geleide ecosysteem ontwikkeling genoemd. Zonder de veiligheid in gevaar te brengen, wordt meer ruimte geschapen voor ontwikkelingsmoge lijkheden van de watersystemen en voor verrassingen die Moeder Natuur nog in petto heeft. Strijd tegen het water, als medium, als bedreiging, of als grondstof, verandert in, "in har monie leven met gezonde levende watersystemen, die de gewenste eco logische en maatschappelijke functies naar behoren kunnen vervullen. Daar bij staat één ding als een paal boven water; sociale-, economische- en ecosystemen komen in zoverre met elkaar overeen, dat ze moeten groeien om tot bloei te kunnen komen. Geef ze die kans, ieder naar zijn aard, zon der wildgroei bij één van de systemen en zonder dat de een de ander verstikt! Het prachtige Zeeuwse Landschap, dat we allen zo goed kennen en iedere dag beleven en waarderen, wordt voor een groot deel bepaald door een scala van grootschalige tot kleinschalige natuur, met estuaria, duinen en zandplaten in de Voor delta. Je wordt er altijd weer stil van als je de dynamiek van de natuur krachten aanschouwt; het getij met haar tomeloze energie, de aanrollende golven met de witte schuimkoppen boven de ondieptes, de steeds maar weer wisselende wolkenvelden en vaak ook de strak blauwe hemel. Maar Zeeland zou Zeeland niet zijn, als je ook niet overal de mensenhand herkende. De dijkjes en dijken soms met rijen populieren erop of er langs. De inlagen, de karrevelden, de dam men, de kanalen met sluiscomplexen en niet te vergeten de majestueuze stormvloedkering als blijvende getui ge van een cultuurschok. Het werd niet alleen veiligheid. Het werd niet alleen milieu. Het werd dit keer vei ligheid en milieu. Het kan wel, duur zaam omgaan met de natuur, als we 1 maar willen. Ieder van deze kunstwet ken heeft een eigen verhaal te vertel len. Ja het Zeeuwse Landschap is een' mengeling van natuur en cultuur, va i! patroon en proces, van statisch tot dynamisch van historie tot dagelijkse werkelijkheid. En dan staan we weer stevig met onze voeten op de Zeeuwse klei. 1 In dit nummer van Zeeuws landschap gaat de aandacht vooral uit naar die kunstwerken in het Zeeuwse land schap, die de Rijkswaterstaat achter- 1 liet, als getuige van haar niet aflaten de zorg om de haar opgedragen I kerntaken naar eer en geweten zo s goed mogelijk te vervullen. Zo zijn 1; onze manieren. Zo is onze cultuur, v g Een gecompliceerd werkveld is het, v waarin veel partijen iets willen. Het n Zeeuwse Landschap bijvoorbeeld, di:s] al meer dan 60 jaar opkomt voor de ti belangen van natuur en landschap in Zeeland. Een goede samenwerking s; tussen de stichting Het Zeeuwse b Landschap en Rijkswaterstaat Zeelancd zal helpen om Zeeland, behalve een C druk land en een compromissenland. vi ook tot in lengte van jaren een w waardevol land te laten zijn. ti De bijdrage van de jarige aan de vl wording van het Zeeuwse Landschap o zou je kunnen beschouwen als illus- rs tratie van "de Kunst van een Natie!" vi V De Hoofd Ingenieur Directens\ van dc Rijkswaterstaat in Zeclamgi Prof. Dr. Henk L.F. Saeijat O' in 2

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 2