van de stormramp van 1953, karakteriseren het huidige landschap. Met als ultiem hoogtepunt de bouw van de Oosterscheldekering. De bouw van de Oosterscheldekering geeft echter ook een kentering aan. Dit "high-tech" wereldwonder sym boliseert ook een veranderende tijd geest. De kering is het eerste grote compromis van verschillende denk werelden. Niet langer staan veiligheid en economie centraal, maar vanaf de beginjaren zeventig gaan ook ecolo gische belangen meetellen. Daarmee verandert ook Rijkswaterstaats rol. Rijkswaterstaat evolueert van een club technocraten met beperkte belangen Dijkherstel was vroeger een lokale aangelegenheid. Eeuwenlang kon een gat alleen met heel veel mankracht gedicht worden. bedenkt dat in amper anderhalve maand 56 doorbraken waren gedicht. Het gevolg van die inspanning was kv el, dat om een oude term te gebrui ken: "geen polder meer met de zee gemeen dreef'. jHaat-liefde verhouding Eigenlijk geeft dit verhaal goed weer waar Rijkswaterstaat voornamelijk voor stond: de strijd tegen het water. Ook Napoleon was in voor een puike verdediging van zijn nieuw verworven stukje keizerrijk. Hij gaf via één van zijn generaals Schraver opdracht een soort Deltaplan "avant la lettre" te bedenken. Het Sloe zou afgedamd worden en met de inzet van veel ar beiders dacht Schraver ook de Oos- ■terschelde te kunnen dichten. Schraver mocht zijn plannen persoon lijk aan de keizer komen toelichten. De keizer bleek ingenomen met de ideeln, maar de uitvoering bleef toen echter achterwege. Napoleons rol in de Europese politiek liep ten einde. Alles wat Schraver aan zijn vergeefse moeite overhield was een gouden horloge. De tijd tikt door, een aaneenschake ling van technische hoogstandjes in de vorm van zeeweringen, havens, sluizen, kanalen, dijken en afwate ringskanalen bewijzen het gelijk van een toenmalige minister van Binnen landse Zaken. Om de oprichting van een apart ministerie van Openbare Werken te bepleiten zei hij: "Ons land is uit kunst geboren en moet door kunst behouden worden." Zeker voor Zeeland gaat dit op, want deze provincie lijkt welhaast een technische constructie van eeuwen, waarin de haat liefde verhouding met water zich weerspiegelt. Vooral de bouw van de Deltawerken als gevolg tot een organisatie, waarin naast vei ligheid ook de belangen van scheep vaart, visserij, landbouw, visserij, natuur, milieu en recreatie worden afgewogen. De omslag van sectorale naar een meer integrale "Polder model" benadering van de beheersrol van Rijkswaterstaat vergt tijd. De laat ste jaren is er echter al veel bereikt. Steeds beter vindt Rijkswaterstaat de weg naar belangenorganisaties en individuele burgers. Tekenend is bijvoorbeeld ook dat er nu een bioloog aan het hoofd van de organisatie staat, daarmee lijkt de tra ditie dat haast per definitie een civiel ingenieur de dienst leidt gebroken. Zo groeit Rijkswaterstaat verder in haar nieuwe rol, maar nog duidelijk op zoek naar een nieuw evenwicht. De intentie is er om nieuwe ontwik kelingen te toetsen aan het principe van duurzaamheid. Hiermee maakt Rijkswaterstaat ondanks millennium problemen van heel andere orde, zich op voor de 21 ste eeuw. De Oosterscheldekering; symbool voor een veranderende tijdgeest. 7

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 7