Volkerak- Zoommeer: maakbare natuur!' msmm door Martin Boute Door de afsluiting in 1987 veranderde het Volkerak-Zoonuneer volkomen. Een zout watergebied met getij veranderde in een zoetwatermeer met een constant waterpeil. Om verwachte problemen als vertroebeling door overmatige algengi-oei en verontreinin- ging van het water het hoofd te bieden, en de natuurlijke ontwikkelingen in het meer te sturen in de richting van een helder en schoon meer, is een groot aantal maatrege len genomen langs twee verschillende wegen. Aanpak voorziene problemen Ten eerste zijn de maatregelen gericht op het kernprobleem, namelijk de aanpak van de overmatige toevoer van de voedingsstoften stikstof en fosfaat (voor algen) via met name de land bouw en rioolwaterzuiveringsinstal laties. Maar wil je langs deze weg resultaat boeken, dan moet fors ge snoeid worden in het landelijke bestand klein vee (varkens, schapen), rundvee en pluimvee (kippen), wat in een land als Nederland (nog) geen haalbare kaart is. Daarom zijn aanvul- Op de Dintclsc Gorzen is een leef- en paaigebied voor roofvis (o.a. snoek, baars) ingericht. Naast een stuk natuurwaarde heeft het tot doel de roofvissen in het Volkerak-Zoommeer ee "huis" te geven, wat uiteindelijk resulteert in helder water met weinig algen. lende maatregelen nodig om het meer op korte termijn helder en schoon te krijgen en te houden. Van groot be lang is dat hoe lager de concentratie; voedingsstoften in het water zijn, hoe groter de kans op succes met aanvul lende maatregelen. Lage concentraties voedingsstoffen vormen dc randvoor waarde voor het succes ervan. De aanvullende acties zijn met name gericht op de verschillende lijnen tus sen vogels, vissen, mosselen, water insecten, watervlooien, schimmels, algen, bacteriën en voedingsstoffen (het voedselweb) in het meer, onder andere door het maken van een goeci leefgebied voor roofvissen als snoek en baars. Op deze manier proberen we de brasem en voorn in toom te houden, omdat die zich te goed doe t aan watervlooien. De watervlooien oa hun beurt eten weer algen, wat leidt tot helder water. Om de natuurwaar- de te vergroten en het onder andere i roofvissen in het Volkerak-Zoommecr naar de zin te maken zijn oeververde digingen en eilandjes met daarom heen ondiep-waterzones aangelegd, is een paaigebied voor roofvis in de Dintelse Gorzen gemaakt en zijn oeverplanten die karakteristiek zijn voor het gebied aangeplant. Resultaat het Volkerak-Zoommeer ligt er prachtig bij, maar er is nog een langi weg te gaan om het doel, helder en schoon water, te bereiken. Met name de toenemende vertroebeling van he water door overmatige algengroei is een probleem. Hoe nu verder Een helder en schoon zoetwatermeer met de daarbij horende flora en fauna als snoek en baars, mosselen, krans- wieren, watervlooien, kuifëenden en aalscholvers is nog steeds het doel, maar met de tot nu toe genomen maatregelen is het onmogelijk om dct doel te halen. De vraag is hoe ver willen en kunnen we gaan? Moeten we alles op alles zetten om het doel zoveel mogelijk te benaderen of moeten we op basis van de afgeloper tien jaar het doel bijstellen naar een lager en beter haalbaar ambitieniveai r Mijn persoonlijke mening is dat we 18

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 18