H.3 Meeuwenkolonie in kunstmatig duin op Neeltje Jans. de kenmerken van de Zeeuwse schor ren. Het behoud van de Oosterschel- de-schorren vraagt omvangrijke en regelmatig terugkerende technische ingrepen. De afkalvende schorranden zouden periodiek voorzien moeten worden van een klei-suppletie, over eenkomstig de zand-suppleties die regelmatig langs onze stranden uitge voerd moeten worden. Dit lijkt voor alsnog een te ingrijpende, en dus on gewenste manier om tegen de natuur in te vechten. Compensatie voor het verlies aan schorren biedt binnendijk- se natuurontwikkeling, zoals plan 'Tureluur' inhoudt, dat vooral op Schouwen-Duiveland zijn beslag zal krijgen. Voor de randgebieden van de Westerschelde zijn nog nauwelijks 'Tureluur'-achtige ontwikkelingen gepland. Hopenlijk gaat dit in de toekomst wel gebeuren, met als moti vatie het hiervoor geschetste omvang rijke verlies aan intergetijde-gebied dat Zeeland te wachten staat. In binnendijks te ontwikkelen moerasgebieden ontbreekt het dyna mische schor-karakter; het samenspel tussen getijde-stroming, sediment transport en vegetatie-ontwikkeling. Op langere termijn zou daarom voor binnendijkse natuurontwikkelings gebieden ook de optie om plaatselijk direkt, of indirekt de invloed van het getijde-water toe te laten een kans gegeven dienen te worden. Zeker als dat ook nog eens gepaard kan gaan met verhoging van de waterstaatkun dige veiligheid, en/of extra broed- kamer-funktie voor een duurzame vorm van visserij. Vormt in het algemeen het kunstma tig vastleggen van de huidige schor- gebieden in de Ooster- en Wester schelde een te ingrijpende beheers maatregel, het kunstmatig creëren van kansrijke broedgebiedjes voor bijzon dere kustvogels als sterns en plevieren daarentegen is een veel minder ingrij pende beheersmaatregel, die nauwe lijks de natuurlijkheid van de getijde- gebieden aantast. Deze bedreigde kustvogels, die 's zomers overal langs de Zeeuwse kusten te zien zijn, en als belangrijke 'biodiversiteits-pareltjes' beschouwd kunnen worden, hebben in de toekomst zonder kunstmatige beheersmaatregelen geen overlevings kans als broedvogels in het Deltage bied. Het Zeeuwse Landschap heeft goede ervaringen met de aanleg en het beheer van broedgebied voor deze vogels op de Hooge Platen in de Westerschelde. Toezicht, rust- handhaving en gerichte publieks voorlichting vormen een belangrijk onderdeel van dit soortenbeheer. Meer van dergelijke maatregelen voor deze kustvogels in het Deltagebied zijn noodzakelijk. Beleid en beheer Het natuur-belang van Zeeland bui tendijks wordt in veel beleidsrappor ten onderschreven. Toch zal dit belang in allerlei toonaarden telkens opnieuw naar voren gebracht moeten te worden, gezien de nagenoeg per manente druk van verscheidene maat schappelijke ontwikkelingen op de natuurfunktie van de grote wateren en aangrenzende gebieden. Veel ontwikkelingen zijn bestuurlijk en beleidsmatig complex, en liggen buiten het direkte werkgebied van Rijkswaterstaat, zoals bijvoorbeeld het overmatig voedselrijke water afkom stig uit landbouwgebieden, schelp diervisserij en rekreatie-ontwikkelin- gen. De veiligste manier om de buitendijkse natuur ook op langere termijn te behouden is het toewijzen van deze gebieden aan een natuur- beheersinstantie, uitgezonderd het waterstaatsbeheer, en het toepassen van de Natuurbeschermingswet en de regelgeving van de internationale wetland-conventie. Naast natuur bescherming als primair uitgangspunt, besteden deze instanties tevens veel aandacht en tijd aan algemene voor lichting over de desbetreffende gebie den en aan verantwoord recreatief mede-gebruik. Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-562640 Telefax 0113-563729 Postrekening 245740 Bank: ABN'AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse M. van der Jagt A. v.d. Wees R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Telefax 0113-250300 Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Foto's en illustraties M. Jacobusse 3,8,9,19,21,24 Rijkswaterstaat 4, 7, 12, 14, 17, 18,20, 24 Stadhuismuseum Zierikzee Kees Storm 10, 11, 24 Nelie Houtekamer 15 Bureau Waardenburg 15 Omslagfoto Archief Zeeuws Landschap 22

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 22