Salamanders, snoeken en andere slootbewoners In de buurt van elk willekeurig huis in ons land bevindt zich wel een sloot. Daarin is van alles te zien, te beleven en te ontdekken. Door mid del van het boek 'Salamanders, snoeken en andere slootbewoners' wordt de natuurontdekker vanaf een jaar of tien aangespoord hier op on derzoek uit te gaan, waarbij dit boek allerlei informatie geeft. Elk van de vijftien hoofdstukken, die in totaal 40 bladzijden beslaan, be handelt een onderwerp, bijvoorbeeld 'een groene onderwaterjungle', over waterplanten. Of 'in de sloot woont geen slager', het hoofdstuk waarin de voedselpiramide uitgelegd wordt. De onderwerpen behandelen het hele biotoop 'sloot', en relaties tussen verschillende organismen. Er wordt bijvoorbeeld uitgelegd waarom vis sen niet boven water hoeven te ko men om te ademen, of hoe schaat senrijders op het water kunnen lopen en hoe je dat thuis kunt ontdekken door een met vet ingesmeerde naald in een bakje water te leggen. In het hoofstuk 'springers, tjoepers, kwa kers en knorders' staan de groene kikker, bruine kikker, gewone pad en rugstreeppad afgebeeld, voorzien van een opsomming van de meest ken merkende verschillen. De tekst, geschreven door Frans Buissink, leest vanwege het verhalen de karakter makkelijk. Het nadeel daarvan is dat je even moet zoeken naar de informatie, die overigens wel goed aanwezig is. De tekst wordt verduidelijkt door verftekeningen in kleur van Ewoud de Groot. Bij het tot onderzoek aansporen van de jeugdige sloot-onderzoeker wor den niet alleen suggesties meege geven voor het onderzoeksmateriaal, maar wordt ook gewezen op de 're gels van de natuur'. Kikkerdril bij voorbeeld, mag je meenemen naar huis om te bekijken hoe de eitjes zich ontwikkelen tot kikervisjes. Maar die moeten daarna weer losgelaten worden daar waar de dril gevonden is. Dit gebonden boek kost ƒ27,50 en is uitgegeven door Schuyt Co, Haarlem. Oosterschelde De Oosterschelde; een schitterend buitendijks gebied van internationale allure. Een gebied met ongekende mogelijkheden voor velen; vaarder, natuurliefhebber, visser, duiker, wan delaar en watersporter. Voor al die mensen die op een of andere manier gebruik maken van deze unieke maar kwetsbare zeearm is deze brochure een 'must'. Na een inleiding worden de gelden de gebruiks- of fatsoensregels ge noemd, die ervoor waken dat het gebied zijn unieke waarden behoud. Ook de overheid waakt hiervoor, door het gebied als beschermd natuur gebied aan te wijzen. Want in de Oosterschelde, buitendijks 23.000 hectare en binnendijks 600 hectare groot, speelt de hele voedselketen zich af; van plankton tot wormen via planten tot vogels en vissen. Één klink in de keten kan fataal zijn. Afgelopen jaren is er veel veranderd; vroeger was de doorstroomopening 80.000 nr' en was het getijverschil bij Yerseke 3,70 meter, tegenwoordig is stroomt 20.000 m! naar binnen en is het ge tijverschil 3,25 meter. Het areaal aan platen, schorren en slikken is daar door, en door de daarmee samen hangende verminderde stroomsnel- Oosterschelde heid, afgenomen. En dat heeft weer invloed op het voorkomen van be paalde soorten planten en vogels die daar hun voedsel vinden. Gelukkig zijn er ook positieve ontwikkelingen te melden. Zo werden tot 1993 nooit meer dan zes exemplaren gemeld; in 1997 waren dat er negentien. Rust en een schone waterkwaliteit zijn de belangrijkste levensvoorwaarden voor deze speelse, schuwe dieren. Wij, die op welke manier dan ook, de Oosterschelde 'gebruiken' kunnen hen, en alle andere vele bijzondere natuurwaarden kans geven zich zo optimaal mogelijk te ontwikkelen. Door bepaalde regels in acht te ne men en geldende regels te aanvaar den. Regels die opgesteld zijn door de overheid. Bijvoorbeeld het maxi mum aantal ligplaatsen voor jachten vast te stellen, het in bezit hebben van een vergunning voor het spitten van zeeaas en het snijden van zee groente, geen bloemen of planten te plukken, in be paalde delen rust te handhaven en de toegankelijk heid van het gebied vast te stellen. Een over zicht van die toegankelijkheid is in de brochure opgenomen, even als een fraaie kaart waarop aan gegeven het soort gebied (schor, slik, diepte etc.) en de bestemming (dag recreatie, haven, mosselcultuur, etc.). De uitgever, Provincie Zeeland en Stuurgroep Oosterschelde, heeft de samenstellers J.F. Brilman en H.S. Zandstra bereid gevonden de huidige status, het belang en de daarvoor benodigde omgang met dit gebied in deze aantrekkelijk ogende brochure uiteen te zetten. U kunt gratis in het bezit komen van deze brochure door deze telefonisch aan te vragen bij de Provincie Zeeland, afdeling voorlichting, tel. 0118-631011. Provincie Zeeland

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 21