gen voor, die samen met een aantal zeedrinkputten voor een kleinschalig landschapsbeeld zorgden. Herstel van de heggenstructuur en het uit diepen of opnieuw aanleggen van drinkputten maakte ook deel uit van de herinrichtingsmaatregelen. Behalve landschappelijke- en broed- vogeldoelstellingen, speelde hierbij ook een rol dat het Landschap pro beert het leefgebied van de boom kikker in Zeeuws-Vlaanderen uit te breiden. De Blikken zou op termijn zo'n nieuw leefgebied voor boom- Daarnaast werden een aantal andere natuurgebieden vergroot. De twee vermelde polders bestaan thans nog grotendeels uit bouwland en weiland. In beide polders zullen, en worden reeds, grootschalige natuurontwikkelingsmaatregelen getroffen. De polders maken deel uit van het omvangrijke krekensysteem dat vroe ger tussen het huidige Zwin en de Braakman gelegen heeft. In de on dergrond van deze polders komt daarom, vrij dicht onder de bouw- voor, een dik zandpakket voor. Dit zand is bruikbaar voor wegenaanleg en de bouw, en vertegenwoordigt een aanzienlijke economische waar de. Aannemers waren dan ook al lang op de hoogte dat er in deze polders door Gedeputeerde Staten kikkers, en andere bijzondere amfi bieën, kunnen gaan vormen. GJB Enkele karakteristieke broedvogels van De Blikken in de periode 1995 - 1998. 1995 1996 1997 1998 kluut 11 32 19 22 tureluur 7 6 11 13 veldleeuwerik 10 12 16 14 natuurontwikkeling gepland is, in het kader van de realisering van de Zeeuwse ecologische hoofdstructuur. Verkennende onderhandelingen over commerciële zandwinning in combi natie met natuurontwikkeling in deze polders zijn en worden gevoerd. Een natuurontwikkelingsplan voor beide gebieden is uitgewerkt door de directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie, terwijl de Dienst Lan delijk Gebied van het ministerie van LNV de ontwerpen omzet in een bestek, waarop aannemers straks kunnen inschrijven. De natuurontwik kelingsplannen komen erop neer dat de oude kreekstructuren weer op grote schaal hersteld worden. Beide nieuwe natuurgebieden zullen uiteindelijk ca 60 ha beslaan. GJB Tuin van Zeeland Afgelopen voorjaar heeft de Lynden- Ter Hooge Stichting samen met de Stichting Het Zeeuwse Landschap de Grontmij opdracht gegeven om voor het landgoed Ter Hooge bij Middel burg een landschaps- en uitbrei dingsplan uit te werken. Dit land schapsplan is ondertussen gereed, en het houdt in dat er rond het hui dige parkbos van ca 20 ha een heg- genlandschap aangelegd wordt, vergelijkbaar met een landschaps beeld zoals dat bijvoorbeeld bij Nis- se aanwezig is. Voor de inundatie van Walcheren tijdens de Tweede Wereldoorlog kwam een dergelijk 'lappendekken-landschap' met een intensief patroon van graslandheggen op grote schaal op Walcheren voor. Vandaar dat Walcheren toen de Tuin van Zeeland genoemd werd. Uitein delijk zal het nieuwe landschap rond om Ter Hooge ca. 60 ha gaan beslaan. Onderdeel van het 'Tuin'-project vormt een tweede bos-component van ca. 9 ha, terwijl door het instel len van een hoger grondwaterpeil een deel van het gebied periodiek natter zal zijn dan thans. De totale projekt-realisatie zal waarschijnlijk een kwestie van jaren zijn, aangezien een flink deel van de grondverwer ving nog dient plaats te vinden, natuurlijk op vrijwillige basis. Geheel in de geest van een land- goedbeheer zal in het nieuwe gebied een sterke mate van agrarisch ge bruik en -natuurbeheer aan de orde zijn. Het streven is erop gericht om een groot deel van de gronden in gebruik te geven bij een eebedrijf, zo mogelijk een ecologisch veebedrijf. Wandelgebied Ter Hooge, aan de rand van Middelburg, heeft nu reeds een belangrijke dagrecreatieve func tie. Het 'Tuin'-project zal een aan zienlijke versterking van deze functie Terreinuitbreiding in West- Zeeuws-Vlaanderen In West-Zeeuws-Vlaanderen heeft Het Zeeuwse Landschap onlangs een terreinuitbreiding van ca 75 ha verkregen. Terreinuitbreiding vond vooral plaats in de Sophiapolder ten zuiden van Oostburg en in de Willem Leopoldpolder bij Retranchement.

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 11