Ef VERDRONKEN ARCHIVALIA BIJ VERDRONKEN LAND DOOR CAROLIEN ABRAHAMSE vorig tijdschrift heeft u kunnen lezen dat er in het bezoekerscentrum een expositie te zien was van vijf kunstenaars. Zij toonden hun werk na elkaar onder de gezamenlijke titel "Streams of consciousness". Het Verdronken Land van Saeftinghe diende als inspiratiebron. De in Middelburg woonachtige Anneke Schenk exposeerde als laatste haar installatie. Hoe inspirerend 'Saeftinghe' is, blijkt wel uit het feit dat alle expo santen totaal verschillende werken, van zeer diverse materialen gemaakt hadden. Ook waren de werken tot stand gekomen vanuit verschillende in valshoeken. Voor Anneke Schenk was dit het fort St. Anna. Dit fort lag in de monding van de huidige geul 'ijskelder' en verdronk in 1715. Poscherven, kloostermoppen en skeletten zijn de enige overgebleven sporen van het menselijk bestaan. Maar eens was er ook de taal, geschriften, zee- en landkaarten, boeken... Anneke, do cente beeldende en literaire vorming, is naast beeldend werk ook veel met taal bezig. Met dit gegeven is de tot standkoming van de installatie 'Ver dronken archivalia st. Anna' eenvou dig te verklaren. Het geheimzinnige effect aan dit geheel werd veroorzaakt doordat de ruimte waarin het werk stond was afgeschermd met landbouwplastic en slechts een spot het geheel verlicht te. De expositie is helaas afgelopen maar via deze foto's geven wij u nog een indruk van de installatie van Anneke Schenk. De installatie is een soort imaginaire bibliotheek, verdronken en weer ver rezen. In een kast, gemaakt van vlechtmatten, liggen rollen papier, bedrukt, verzegeld, beschilderd, dichtgebonden met touw, zeewier en loden strips met hier en daar sporen van tekst, stempels en een platte grond van het fort. Vóór de kast staat een oud tafeltje en een oude stoel. Op de tafel ligt een grote rol waarin een stukje geschiedenis geschreven staat over het teloorgaan van het fort, met een plattegrond en een geschilderde kaart van het gebied.

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 13