De Slikken van de Heen. Slikken van de Heen konden deze beantwoorden aan de hand van de informatie die ze onderweg bij de posten op zouden doen. Bij terug komst in de tent kon men nog een vogelgeluiden-quiz doen. Elke deel nemer ontving een kleine attentie van de Stichting Het Zeeuwse Land schap. Ik vertrok om 9 uur met post 4 in mijn auto over de Blokkendam om bij het laatste toegangshek dat naar de veekraal op de Beukelenberg leidt, mijn auto te laten staan en bepakt en bezakt het terrein in te trekken. We kregen per post een parasol mee, tegen de regen of de zon, al naar gelang het weer zich zou ontwikkelen. Ik had ook een stoeltje mee en een telescoop, mijn verre kijker, een rugzak met vogelboeken en een thermoskan koffie. Ik zou mijn spullen bij de plaats van mijn post laten liggen, om met post 4 richting het vlot te lopen en de route daarheen opnieuw uit te zetten. Ik droeg de parasol en de rotan stokjes waarmee we de route zouden markeren. Steeds moesten we terug, omdat er weer een kreek te diep was voor de oversteek. Toen al kwam ik er achter dat ik totaal geen conditie had, ik hijgde als een molenpaard, het was veel te warm voor zo'n survivaltocht. Tot overmaat van ramp bleek dat de normale route niet meer mogelijk was, we moesten dezelfde weg terug. Post 4 zou alvast vooruit gaan, ik hoefde de bamboestokjes maar te volgen, dan kwam ik makkelijk weer bij mijn post terug. Bamboestokjes zijn geel van kleur, net als Duinriet, dus ai na twee stokjes was ik de rest kwijt. Daar stond de natuurgids, midden in de bush, helemaal alleen en nu al totaal de weg kwijt. Op goed geluk ging ik lopen, kreek in, kreek uit, geen bamboestokje meer te beken nen. De GSM die we voor deze dag ter beschikking hadden, lag in mijn rugzak op mijn post, dat was pas handig. En toen ineens stond ik stil en keek om mij heen, ik werd rustig en zag de overweldigende natuur van dit gebied. Ik ben op een kreek rug gaan zitten en genoot van mijn omgeving, de prachtige kleuren van het gele duinriet, de bruine adelaars varen en het heldere water in de kreek. In de doodse stilte liep er op eens een ree aan de overkant van de kreek. Ik kwam in de verleiding om hier te blijven zitten, maar dat kon niet, want ik moest terug naar mijn post. Ik richtte mijn post in aan de rand van het Volkerak. Verborgen in de struiken, onder mijn parasolletje met de vogelkijk-telescoop zat ik waar schijnlijk op het mooiste plekje van dit gebied. Mijn dag kon niet meer stuk en nou maar wachten op de eerste doorzetters. Afwachten Ik zat klaar om 10.30 uur. Om 11.30 uur belt post 3. "Peter, hoe gaat het, zit je goed? Heb je al bezoekers ge zien?" Nee, dat kon nog niet, de eer sten waren pas om 10.00 uur gestart bij de tent aan het begin van de Blokkendam. Zo snel loopt niemand, het is geen cross country. Het zon netje kwam even door, een prachtig helder uitzicht over het water, in de verte vloog er een zestig tal lepe laars op, nadat een bruine kiekendief hen schrik had angejaagd. Vlakbij zat een bijna geheel witte buizerd, die ik in eerste instantie aanzag voor een visarend. Op het water dreven futen en krakeenden, met de kop in de veren, rustig slapend, hoewel er al tijd één oog open is om de boel in de gaten te houden. Een lekker kop je koffie van thuis meegenomen, smaakte hier nog beter dan thuis. Om 12.00 uur belt de GSM. Of er al mensen bij mij aangekomen zijn? Ik wil eerst een grapje maken, door te zeggen, dat ik helemaal niet op men sen zit te wachten, het kan mij niet rustig genoeg zijn, daar op dat mooi ste vogelkijkplekje van Zeeland. Maar ik hoor iets van ongerustheid in de vraag. Er zijn al heel wat men sen gepasseerd bij post 3, dus moe ten e, p weg zijn. Ik bel met post 4 en vraag of er al mensen per vlot de kreek over. met het vlot over zijn gevaren. Nou dat bleek toch moeilijker te zijn dan verwacht. De eerste man die het vlot op ging, kwam niet verder dan het midden van de kreek, toen het touw geheel in de knoop raakte, het lukte hem de knoop te ontwarren en samen met de post het trekmecha- nisme iets te verbeteren. Deze eerste bezoeker van die dag, een aardrijks kundeleraar, kreeg de smaak van het overvaren te pakken en bleef gedu rende de hele dag mensen overzet ten. "Who pays the ferry man" heeft de bezorger van de lunchpakketjes voor de gidsen gedacht, want hij gaf het lunchpakketje, bedoeld voor Jan de Geomorfologist, aan de aardrijks kundige veerman. Onvergetelijk Eindelijk om 13.00 uur toen men al bijna een reddingsexpeditie wilde uitsturen, kwamen de eerste bezoe kers bij mijn post aan. Naar vogels werd er bij mij niet gekeken, men wilde zijn verhaal kwijt over deze tocht der tochten. Ze waren nat, het water sopte in hun laarzen, moe en verhit, maar hadden nog nooit zo'n mooie natuurtocht gelopen. Ze dron ken limonade uit mijn voorraad en sommigen maakten dankbaar gebruik van mijn stoeltje om even bij te ko men. Van te voren hauden we afge sproken om oudere mensen en men sen met kleine kinderen deze tocht te ontraden. Maar gedurende de verdere dag kwa men er mensen langs met hele jonge kinderen, die zelf de tocht hadden

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 21