kerak, en een eiland van de Slikken van de Heen-Oost bleken bevolkt. Hieruit blijkt dat de Noordse woel- muis in een periode van ongeveer tien jaar na de afsluiting zelfs de meest afgelegen eilanden wist te koloniseren. Enkele van de gekoloni seerde eilanden waren pas in 1995 door opspuiting ontstaan. Deze ontwikkeling betekent een aanzienlijk uitbreiding van het areaal van de Noordse woelmuis in dit deel van het deltagebied. Kansen in het Krammer- Volkerak De eilanden in het Krammer-Volkerak zijn een ideaal leefgebied voor Noordse woelmuizen. De planten groei is er uitbundig en biedt veel voedsel en dekking. Rietland en ruigte, het geliefde vegetatietype, is volop aanwezig. Concurrenten, zoals de veldmuis en de aardmuis ontbre ken. Zelfs roofdieren zoals wezel, hermelijn, kerkuil en torenvalk zijn hoegenaamd afwezig. Voegen we hierbij het gegeven dat de Noordse woelmuis van alle muizensoorten over het grootste zwemvermogen beschikt en we hebben een formule die het succes van de soort in deze afgesloten zeearm verklaart. Van de eilanden in Grevelingen en Veerse Meer is bekend dat Noordse woelmuizen zich soms tientallen jaren op een eiland kunnen handha ven. Verder bestaat de indruk dat de eilanden als een brongebied funge ren vanwaaruit moerasgebieden in de polders van Schouwen, Noord- en Zuid-Beveland worden gekoloniseerd. Wat dat betreft is het niet uitgesloten dat de grote populaties op de eilan den in het Krammer-Volkerak de basis zullen gaan leggen voor kolonisatie van moerasgebieden op Sint-Philips- land, Tholen, Zoommeer en Noord west-Brabant in de nabije toekomst. Risico's Of de Noordse woelmuis zich op de langere termijn op de eilanden in het Krammer-Volkerak zal kunnen hand haven is niet geheel duidelijk. De eilanden verkeren thans in een pio nierstadium, waarbij grassen, ruigte kruiden en struiken de overhand hebben. Zonder vegetatiebeheer zullen hier naar verwachting binnen enkele decennia gesloten bossen ontstaan. In dat geval zal de Noordse woel muis zeker verdwijnen. Dit bleek eerder al in Noord-Holland en op het Aardbeieneiland in het Veerse Meer. Op dit laatste eiland heeft zich, on geveer dertig jaar na de droogleg ging, een massief wilgenbos ontwik keld. In 1986 werd de Noordse woel muis er nog aangetroffen. In 1997 was hij hier verdwenen. Een goed alternatief beheer ontbreekt echter. De Noordse woelmuis is gevoelig voor maaien en begrazen. Deze meer traditionele beheersmaat regelen bieden dus geen soelaas. Zeer extensieve begrazing of pleks- gewijs maaien kan wellicht wel een oplossing bieden. Op enkele eilan den in de Grevelingen handhaaft de Noordse woelmuis zich bijvoorbeeld in Kruipwilg-struweel dat om de drie a vier jaar wordt gemaaid en waarin bovendien een pleksgewijze begra zing door pony's plaatsvindt. Een andere oplossing ligt wellicht in de oevers langs de eilanden. In het ondiepe water komen geleidelijkaan rietkragen tot ontwikkeling. Deze vor men in principe een geschikt leefge bied voor de Noordse woelmuis, zelfs wanneer aardmuizen de eilan den zouden koloniseren. Het is de opzet van de waterbeheerder, Rijks waterstaat, om deze rietkragen op grote schaal tot ontwikkeling te brengen, want rietkragen spelen een cruciale rol in het waterkwali teitsbeheer. Om de condities voor rietontwikkeling te verbeteren wor den peilfluctuaties toegestaan. Zo hier en daar wordt zelfs riet aange plant. Wanneer het inderdaad lukt om de rietontwikkeling van de grond te krijgen lijkt het leefgebied voor de Noordse woelmuis in het Krammer- Volkerak verzekerd. Tot slot vormen ook de veldmuis en de aardmuis hier op termijn een risi co voor de Noordse woelmuis. Tot dusver hebben deze soorten in het Krammer-Volkerak nog geen eilanden weten te koloniseren. De ontwikke lingen in het Veerse Meer tonen echter aan dat ook de aardmuis na verloop van tijd eilanden weet te bereiken. Van de 12 eilanden die in 1997 zijn geïnventariseerd waren er, ca. dertig jaar na de drooglegging, twee met aardmuizen bevolkt. Hier werden geen Noordse woelmuizen waargenomen. Beide eilanden liggen overigens op korte afstand van het vasteland. Met name de meer geïsoleerd gele gen eilanden lijken voorlopig veilig voor de Noordse woelmuis. Introductie van aardmuizen kan wor den tegengegaan door het aanmeren van vaartuigen tegen te gaan en door zo min mogelijk gevaarlijke ma terialen zoals hooi, stro en grond aan te voeren. Echt voorkomen kun je het niet. Aandacht voor de Noordse woelmuis De Noordse woelmuis mag zich de laatste jaren in een grote belangstel ling verheugen. Onze enige endemi sche ondersoort geniet internationale bescherming via de EG Habitatricht lijn. Er is een landelijk soortbescher- mingsplan in voorbereiding dat ge richte maatregelen moet stimuleren. In 1997 en 1998 heeft een provincie- breed onderzoek plaatsgevonden dat uit moet wijzen waar de belangrijke leefgebieden liggen, waar knelpunten bestaan en hoe deze knel punten kunnen worden op gelost. Ondertussen worden op diverse plaatsen in het Deltagebied moerasgebieden tot ontwikkeling gebracht waar de Noordse woelmuis nieuw leefgebied kan vinden. Terreinbeheerders koesteren de rietvelden waarin de soort nog voorkomt. De opmars van de Noordse woelmuis gaat door. Noordse woelmuis in de hand.

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 5