UIT HET BEHEER ilfcTIM EEN BEHEERSPLAN VOOR DE BLIKKEN Onlangs heeft de natuurwetenschappelijke adviescommissie en het bestuur van Het Zeeuwse Landschap voor de komende twaalf jaar een beheersplan voor het kreken-en graslandgebied De Blikken goedgekeurd. Elk natuurgebied van het Landschap heeft, of krijgt, een beheersplan. Zo'n plan bestaat uit een inventariserend gedeelte, met samenvattingen van onder andere de historie, de natuurwaarden, de hydrologie, en de kadastrale indeling, een visie-gedeelte met de beheersdoelstellingen, en een gedeelte waarin de te treffen beheersmaat regelen voor de komende 12 jaar beschreven worden. De tureluur; één van (lp kenmerkende bewoners van de Blikken. jaarlijks met de hoeveelheid regenval in de winter; langer blank staande terreingedeelten vormen onbegroeide slik-vlakten in het voorjaar. Broedvogels van akkers en drogere, wat verruigde graslanden, zoals de veldleeuwerik, reageerden minder scherp op de natuurontwikkelings maatregelen. Een andere opvallende vogelfunctie van De Blikken is het grote aantal kolganzen, grauwe ganzen en smien ten in de wintermaanden, met aan tallen gedurende de laatste jaren van respectievelijk 2000, 450 en 1100 vo gels. Van oorsprong kwamen in het hoge re gedeelte van De Blikken, dat wat grenst aan de Ringdijk, graslandheg- De Blikken. Het natuurgebied De Blikken, thans 43 ha en gelegen tussen Groede en Oostburg, is sinds enkele jaren eigen dom van het Landschap. De naam 'Blikken' kan zowel verwijzen naar een gebied met, uit agrarisch oog punt, slechts grond, als naar een onbegroeid platengebied uit de tijd dat hier nog een getijdenregiem heerste. Het gebied is ontstaan in 1583, toen in de Tachtigjarige Oorlog de zeedijk bij Nieuwerhaven werd doorgestoken en onder andere de Nieuwkerkse Kreek, waarvan De Blikken het eindpunt vormt, ontstond. Alhoewel de kreekstructuren die in De Blikken in de 16" en 17s eeuw gevormd werden in de loop van de tijd deels zijn gedempt, waren oorspronkelijk reliëf-verschillen in het terrein in 1995, toen het Landschap met de herinrichting van het gebied begon, nog redelijk herkenbaar. Belangrijkste uitgangspunt voor de herinrichting was het zoveel mogelijk terugbrengen van de oude kreek structuren en het instellen van een natuurvriendelijk grondwaterpeil- beheer. Vooraf had beheerder R. Beijersber- gen een historisch beeld van het ge bied weten te vormen aan de hand van oude kaarten en luchtfoto's van de Engelse luchtmacht uit de Tweede Wereldoorlog. De oorspronkelijke kreekstructuren zijn nu grotendeels weer aanwezig, en een brede, land bouwkundige hoofdwatergang die dwars door het gebied liep, is naar de rand van het reservaat verlegd. Het natuurgebied kon daardoor een eigen peilbeheer krijgen en grote delen hebben in de wintermaanden weer een moerasachtig karakter. Naast bijzondere graslandvegetatie- typen, ontwikkelt zich de laatste jaren in De Blikken een voor Zeeuw se begrippen rijk bestand aan weide- broedvogels. In het onderstaande staatje worden de aantallen broed- paren van 3 van de 50 vogelsoorten die hier de laatste 4 jaar gebroed hebben samengevat. Vooral vogels die een moerassig broedgebied prefereren, zoals kluut en tureluur, reageerden sterk op de herinrich tingsmaatregelen. De kluut wil daar bij ook kale stikgedeelten tijdens de broedtijd tot zijn beschikking heb ben. Die waren vooral in het voorjaar van 1996 uitgebreid aanwezig, nadat de graafwerkzaamheden enkele maanden eerder waren afgerond. De oppervlakte kaal slik, en het aantal broedende kluten, varieert hier nu

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 10