LANDSCHAPPEN BUITEN NEDERLAND DOOR PETER VON MEYENFELDT Zodra we na een lange rit in de nachtelijke uren in de Oost-Poolse plaats Bialowieza arriveren, zijn op slag alle vermoeienissen vergeten. De serene rust van het dorp wordt overweldigd door om het hardst zingende Noorse nachtegalen en kwartelkoningen. Niemand van het gezelschap die dit ooit eerder hoorde. Het duurt dan ook lang alvorens de eerste zich te ruste begeven. oertijdperk. Met regelmaat hou je in omdat een otter of fret nabij de boot opduikt of een eland zich met krach tige slagen naar de andere oever be geeft. Om zich haastig uit de voeten te maken in het naar het gevoel nooit te eindigen beekdal. Hier leeft de natuur en bepaalt je ritme. De nauwe samenhang met het na tuurbeheer in de terreinen van de provinciale Landschappen heeft in middels in enkele gevallen geleid tot bijzondere samenwerkingsprojecten met natuurbeheerders in andere landen. In Extremadura wordt samengewerkt om de natuurwaarden in een natuurkerngebied verder te ontwikkelen. Steun wordt ook gegeven bij de ver werving en het beheer van natuur projecten in onder meer Hongarije en Estland. In Estland liggen nog veel meer bijna ongerepte natuurgebieden zoals uitgestrekte oogveenreservaten. Mogelijk zal binnenkort een begra- zingsproject van start gaan in het belangwekkende Matsalu-wetland- reservaat in Estland. Beweiding met runderen moet voorkomen dat het wetland dichtgroeit en zijn betekenis verliest voor veel vogelsoorten, vlin ders en dergelijke. Het is daarom niet uitgesloten dat de Schotse Hooglander-koeien die nu nog grazen in terreinen van Het Drentse Land schap straks in Estland te vinden zijn. De reizen die de Stichting Land- schapsreizen naar de mooiste delen van Europa organiseert, leiden tot de meest verrassende ontdekkingen voor de deelnemers. Duidelijk wordt dat de natuur in landen als Polen, Estland, maar ook Spanje en Portugal een nieuwe rela tie heeft met de natuur bij onszelf om de hoek. Beekdalen en uitge strekte rietmoerassen of veengebie den vormen de kraamkamers voor vele vogels die in de zomer ons land bevolken. De boomweiden in Extre madura zijn het winterverblijf voor talloze aantallen kievitten en hout duiven, maar ook voor bijvoorbeeld de magnifieke kraanvogels. Estland is een reisdoel voor het reis programma van de Stichting Land- schapsreizen in het jaar 2000. Voordien worden voor leden van Nederlandse natuurbeschermings organisaties nog natuur- en cultuur- reizen georganiseerd naar onder meer de Extremadura en Cota Do ana in Spanje, Noordoost-Polen en Israël. Bijzonder wordt de voorjaarsreis van In het nabijgelegen fameuze oerbos verraden immense eiken en fijnspar ren en een nauwelijks onderbroken plantentapijt van onder andere een bes, daslook, dalkruid, lelietje-van dalen en vooral bosanemoon dat de natuur in dit deel van Europa niet in het zichtveld ligt van de menselijke ontwikkelingsdrift. Grillig stromen hier nog de rivieren in hun oorspron kelijke vorm door het landschap. Na een worsteling van ruim acht uur in een kano over de rivier Biebrza heb je het gevoel terug te zijn in een

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 18