VAN DE REDACTIE rvcucn-ucauico DOOR CHIEL JACOBUSSE Groene perspectieven Net als veel andere maatschappelijke sectoren is de natuurbescherming volop bezig met haar functioneren in de volgende eeuw. Op de jaarlijkse thema-avond werd een "Groen mani fest" gepresenteerd waarin op hoofd lijnen wordt ingegaan op de kern punten van het te voeren beleid. Het manifest werd door de politiek een beetje lauw ontvangen. Er kwamen reacties in de geest van "zo doen we het allemaal al; weinig nieuws onder de zon". Dat berust toch een beetje op een misvatting. Als sector hebben we in de afgelopen jaren de wind behoorlijk mee gehad en mede onder invloed van de grote ongerustheid over de alarmerende achteruitgang van de natuurwaarden is de natuur bescherming niet zelden op haar wenken bediend. Een totaal andere situatie dan in de begintijd van de natuurbescherming zo rond de vorige eeuwwisseling. Toen was het een kwestie van moeizaam tegen de stroom oproeien en redden wat er te redden valt. Het moeizaam tegen de stroom op roeien is momenteel niet aan de orde. leder weldenkend mens onder schrijft de noodzaak van natuurbe scherming; al was het alleen maar uit welbegrepen eigenbelang. Politiek gezien is er een groot aantal instru menten ontwikkeld om het natuur beleid gestalte te geven. Het gaat niet alleen maar meer om bescher ming en behoud; er zijn ook moge lijkheden om nieuwe natuur te ont wikkelen, en die mogelijkheden worden volop benut. Als volwassen sector is de natuurbescherming ook op allerlei niveaus betrokken ge weest bij het ontwikkelen van het beleid. Geen wonder dus dat men zich in de plannen herkent. Maar het manifest heeft ruimschoots voldoende te wensen voor de toekomst en het is alleen maar toe te juichen dat het in het verlengde ligt van het huidige beleid van de overheid. Het houdt overigens ook in dat het beleid van de (m.n. provinciale) overheid in de afgelopen jaren slagvaardig en to the point geweest is. Tegen de stroom oproeien mag dan niet meer aan de orde zijn; redden wat er te redden valt is helaas nog wel degelijk actueel. Ondanks alle inspanningen zijn we er met zijn allen nog niet in geslaagd om de achter uitgang en het verdwijnen van plan ten en dieren tot staan te brengen. De statistieken wijzen uit dat er al leen maar sprake is van een minder snelle teloorgang. En daar ligt de werkelijke uitdaging voor de natuur bescherming in de eenentwintigste eeuw. De natuurwaarden in Nederland zijn voor een groot deel cultuurgebonden. Of je nu praat over akkeronkruiden, muurplanten, weidevogels of over winterende ganzen; in alle gevallen is de invloed van de mens doorslag gevend voor hun voortbestaan. Dat betekent dat het behoud van die natuurwaarden een actief menselijk beheer vraagt. Het is nogal in de mode om "zelf regulerende natuur" te ontwikkelen. Dat biedt zeker aantrekkelijke perspec tieven voor aansprekende nieuwe ontwikkelingen, maar geen soelaas voor tal van bestaande natuurwaarden. We kunnen er met zijn allen niet om heen dat de bestaande Nederlandse natuur niet zo erg zelfregulerend is. Dus moet er gekozen worden: of we accepteren dat grote, typisch Neder landse natuurwaarden verloren gaan, of we getroosten ons een blijvende beheersinspanning voor die waarden waarvoor een actief beheer nood zakelijk is. Voor Het Zeeuwse Landschap is de keuze duidelijk: bestaande waarden moeten intact blijven en de mogelijk heden voor nieuwe, zoveel mogelijk zelfregulerende natuur, moeten uitge buit worden. Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-569110 Telefax 0113-569111 Postrekening 245740 Bank: ABN»AMR0 Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie van den Boom - G.J.C. Buth - M. lacobusse - M. van der Jagt - A. v.d. Wees - R.j.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Telefax 0113-250300 Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Foto's en illustraties Chiel Jacobusse 1, 4, 6, 7,10,14, 15, 16, ,17, 21, 24 Piet v.d. Reest 4, 5 Provincie Zeeland 4, 5 Adri Karman 8, 9 Wim Kooyman 12 Anneke Schenk 13 Peter Boelee 20, 22 Carolien Abrahamse 21 Omslagfoto "Schapenbegrazing op de Rumoirtschorren" (foto Chiel jacobusse) Inhoudsopgave Agenda 2, 23 Van de redactie 3 Opmars van de noordse woelmuis 4 Op zoek naar... diersporen 6 Illustrator Adri Karman 8 Uit het beheer 10 Verdronken archivalia bij Verdonken Land 13 Winterweetjes. Het kan vriezen, het kan dooien 14 Natuursponsoring 16 Landschappen buiten Nederland 18 Week van het landscahp 20 Ganzen in de polders 24

Zeeuws Landschap | 1998 | | pagina 3