een vis in die papillen hapt gaan de (tweedehands) netelcellen af en het gif van de netelcellen komt in de lippen van de vis. Naaktslakken zijn voor veel dui kers een tropische verrassing in Hollands water. De laatste tijd zijn er zeer kleurige slakken waar genomen in de Nederlandse wateren. Een van de ver tegenwoordigers is de gestippelde mosdierslak (Thecacera penni- gera). Zoals de naam al doet ver moeden eet dit dier mosdiertjes zoals de afgebeelde gepluimde hoorncelpoliep (Bugula plumosa). Dit is een kolonie van kleine diertjes die in rijen langs de takken zijn gerangschikt. De af zonderlijke poliepen zijn alleen maar door een microscoop te zien. Andere dieren die een beetje op mosdiertjes lijken zijn hydroidpo- liepen. Dit zijn kolonievormende diertjes die verwant zijn aan de zeeanemonen. Sommige soorten lijken wel op de anemonen al staan ze op een lange steel. Een van deze soorten is de pen- neschaft (Tubularia indivisa). Veel kleiner zijn de zeedraden; een lange steel met op regelmatige af stand een klein poliepje. Veel grotere dieren en daardoor ook opvallend voor de duiker zijn de krabben. Tijdens een duik is het mogelijk om diverse soorten waar te nemen. Het meest opvallend is de fluwelen zwemkrab (Necora puber). Dit dier heeft felrode ogen en mooie paarse strepen op de poten. Het is een dier dat niet bang is en Fluwelen zwemkrab weer dat heerlijke gevoel van het gewichtloos zijn. Wat je verder opvalt is dat de wereld er dan totaal anders uitziet. Alle rotsblokken die je ziet zijn over groeid met een zeer divers aanbod van dieren en planten. Naast zeegras zijn eigenlijk alleen de zeewieren van plantaardige oorsprong. In de Grevelingen kwam tot voor enkele jaren nog zeegras voor maar helaas is dit vrijwel uitgestorven. Eén van de dieren die het meest op planten lijkt is de zeeanemoon. Met zijn tentakels lijkt het inderdaad op een plantje. tot er een voedseldeeltje op de tentakels valt en dan wordt het met behulp van de tentakels naar de mond ge bracht. De on verteerde res ten worden ook weer door de mond uitge scheiden want anemonen heb ben geen anus. In de buurt van anemonen vinden we vaak zeer opvallend gekleurde dieren. Dit zijn naaktslakken. Het hier afge beelde exemplaar is het blauw- tipje Qanolus cristata). Het is een verwant van de alikruik maar heeft geen huis meer om mee te dragen. De kleur is waarschijnlijk voor de roofdieren een signaal: ik smaak niet lekker! Deze vieze smaak hebben de naaktslakken te danken aan een hele slimme ei genschap. Het hoofdvoedsel van de naaktslakken zijn de zeeane monen. In de tentakels van de zeeanemonen zitten netelcellen die de anemoon gebruikt voor het verdoven van zijn voedsel alvorens het op te eten. De naaktslakken zijn in staat om de netelcellen van de anemoon zonder dat zij afgevuurd worden op te eten. De slak kan deze netelcellen transporteren naar de uiteinden van de papillen die op de rug van de slak zitten. Als nu Gepluimde hoorncelpoliep met warrig vederwier Stompe alikruik op basaltsteen Maar zoals zo vaak in de dierenwereld is schijn bedrog. De zeeanemoon is verwant aan de kwallen. Eigenlijk is een zeeanemoon een kwal die met zijn rug vastzit op de grond en ondersteboven staat te wachten tot er voedsel in zijn mond naar binnen komt. De anemoon wacht

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 10