ta WEIDEVOGELBESCHERMING IN ZEELAND Oproep MARIANNE LUNDAHL k heb nu een nest gevonden en ik weet niet wat het is!" Door heel Zeeland gaan ook dit jaar weer tiental len vrijwilligers op pad om het gangbare boerenland af te speuren naar nesten of jongen van akker- en weidevogels. Samen met de boeren hebben zij tussen de bieten, aardappels, uien en zelfs bonen honderden nesten gevonden. De vogel is letterlijk gevlogen. We speuren 3 tot 5 m voor ons de grond af. Ja, toch, daar ligt het! Dit had ik nog nooit eerder gezien. Mooie eitjes, dat wel. We besluiten ons geduld op de proef te stellen. We stellen ons verdekt op in het sloottalud, maar wel zo dat we het nest blijven zien. En we wachten tot de vogel terug komt. Een kwartier wachten is lang wanneer ik eigenlijk toch wel graag de boot wil halen... Maar na 25 minuten hebben we prijs: een kleine plevier landt ongeveer 5 m van de nestplaats! Ze dribbelt geheel volgens het boekje via een rechte lijn naar het nest. Zij/hij laat zich over de eieren zakken, schudt een keer met het verenpak en verdwijnt bijna helemaal achter een kluit. Ondertussen is nummer twee ten tonele verschenen, die wat rond scharrelt maar in de buurt blijft van het nest. We houden onze adem in. Dit is prachtig om mee te maken. Na een minuut of tien houdt het stel het weer voor gezien en verdwijnen linea recta naar de achtergelegen kreek, waarschijnlijk om voedsel te zoeken. We markeren het nest aan weers zijden met een bamboestokje, ieder stokje zo'n 1,5 m van het nest, in de werkrichting. We zijn blij dat we het gevonden hebben, want we weten dat hier binnenkort geschoffeld gaat worden. We zullen aan de boer doorgeven dat hij een gemarkeerd nest kan aantreffen. We maken een notitie van deze vondst in ons zakboekje en maken ons zo snel mogelijk uit de voeten om verder maar zo weinig mogelijk te verstoren. Nog steedsnagenie- Jonge kievit tend van het voorval, steek ik drie kwartier later de Schelde over... Nest van een kleine plevier Onze beschermingsactiviteiten willen we in Zeeland voortzetten en uitbreiden. Wij zoeken daarom nog steeds nieuwe enthousiaste vrijwilligers en boeren die mee willen doen. Het in huis hebben van enige vogelkennis is handig, maar niet strikt noodzakelijk. Nieuwe deelnemers worden zo goed mogelijk voorbereid en begeleid. Akker- en weidevogelbescherming vindt plaats vanaf eind maart tot juli. In principe is een vrijwilliger 1 keer per week 4 a 5 uur bezig. Werken met meerdere vrijwilligers in een groep kan tijd besparen. Buiten zijn, praktisch werk, zichtbaar resultaat en overleg met de boer zijn de kern woorden waar het om draait. Voor meer informatie en/of aan melden als vrijwilliger of boeren bedrijf bij: Stichting Landschaps beheer Zeeland te Goes tel.: 0113 - 230936 Scholekster met jong op de akker Door nesten van tevoren te marke ren is het voor de boer of loon werker een voudiger om de zaaimachine op tijd op te tillen, om de nesten heen te rijden of eromheen te maaien. Of de jongen worden tijdelijk even opgepakt wan neer de trekker langs komt razen. Een vorm van samenwerking die bij boer, vrijwilliger èn coördinator enorm veel voldoening schept.... Op een dag in mei word ik gebeld door een weidevogelvrijwilliger. "Ik heb nu een nest gevonden en ik weet niet wat het is!. Het is kleiner dan een kievitsei, lichter van kleur, weinig vlekken, maar heeft wel de zelfde vorm." Tja, moeilijk te zeggen van een afstand. Er naartoe dus. Het nest lokaliseren vanaf de weg is inderdaad heel moeilijk, want het perceel maïs loopt bol en de bewuste vogel zit aan het eind van het perceel, tegen de kreekrand aan. Er naartoe lopend, zien we daarom niets opvliegen.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 12