E Hoe dieren met elkaar omgaan, van camouflage tot de strijd om een terri torium, staat in blok zes van het eer ste deel van het boek, het algemene deel. Uiteraard hebben dieren ook een relatie met planten. Hoe zij met elkaar omgaan, hun onderlinge sa menwerking en onderlinge strijd, staat in het vierde en vijfde blok. In blok één en twee staat beschreven welke maatregelen je kunt treffen om bepaalde dieren juist in jouw tuin hun leventje te laten leiden. En als dat lukt, is dit boek een exemplaar waarin je nog meer zult lezen!! Auteur: Rosita Bink-Moenen Uitvoering: gebonden, 320 pagina's Fotografie: Frits Bink Prijs: 59,50 Uitgave: Schuyt Co Haarlem, tel. 023-5325440 Ecologische atlas van de dagvlinders van Noordwest- Europa Als je een vlinder of een rups tegen komt waarvan je de naam niet kent kun je die ongetwijfeld terugvinden in de Ecologische Atlas van de Dag vlinders van Noordwest-Europa. Alle voorkomende vlinders en rupsen staan in diverse stadia en houdingen met foto's afgebeeld. Een uitgebreide beschrijving met kenmerken, verspreiding, biologische groep, eco logische typering, biologische eigen schappen en ecologische relaties is daaraan toegevoegd. Toch zul je dit boek niet als handboek meenemen in het veld, want met de afmeting van 22 cm x 31 cm, harde kaft en 512 pagina's is het daarvoor nogal een zware last. De Atlas voldoet wel als compleet naslagwerk. Want de uitgebreide beschrijving per soort maakt voor de helft deel uit van dit door Schuyt Co uitgegeven boek. Het eerste deel is een studieboek. Elk van de twintig hoofdstukken kan gezien worden als een op zichzelf staande eenheid, die een stukje vormt uit de puzzel van de fascinerende wereld van dagvlin ders. Onderwerpen die aan bod ko men zijn bijvoorbeeld naamgeving, milieufactoren, rovers, afweer door signalen, levensstrategieën, eigen schappen en onderzoek. De com pleetheid van deze uitgave is te verklaren door de samenwerking van de auteur, F.A. Brink, met het Insti tuut voor Bos- en Natuuronderzoek, Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten en de Unie van Provin ciale Landschappen. Auteur: F.A. Bink Uitvoering: gebonden, 512 pagina's Prijs: f 125,— Uitgave: Schuyt Co Haarlem, tel. 023-5325440 De Nederlandse zoetwater- mollusken. Recente en fossiele weekdieren uit zoet en brak water. Na een fantastisch standaardwerk over sprinkhanen en krekels van Ne derland, is nu deel 2 uit de nieuwe serie Nederlandse Fauna van de KNNV Uitgeverij verschenen. Het is al meer dan 30 jaar geleden dat er een Nederlandse uitgave over deze dier- groep verschenen is, dus de uitgave is bepaald geen overbodige luxe. Overigens is 'De Nederlandse zoet- watermollusken' geen makkelijke kost. Er worden veel vaktermen ge bruikt, die vervolgens ook wel weer goed worden uitgelegd. Na een aantal inleidende hoofdstuk ken over bijvoorbeeld oecologie en verspreiding, bescherming en beheer volgt vanaf blz. 59 het hart van het boek, bestaande uit een determineer- tabel en uitgebreide soort besprekin gen met verspreidingskaartjes over het voorkomen in Nederland. Aan de hand van duidelijke tekeningen en fraaie kleurenfoto's worden de soor ten nog eens extra neergezet. Al snel wordt duidelijk dat er nog de nodige systematische problemen bestaan ten aanzien van begrenzing van soorten. Voer voor liefhebbers die zich in de ze diergroep willen verdiepen. Daar is ook in het Zeeuwse alle aanleiding toe, al was het alleen maar omdat hier het zwaartepunt ligt van allerlei brakwatersoorten. Al lezend wordt je als liefhebber enthousiast om in het veld aan de slag te gaan. En daarin ligt meteen een heel grote verdienste van dit soort boeken. Alleen al door het feit dat er zo'n doorwrocht standaardwerk uitkomt, komen er nieuwe amateurs die zich op de materie werpen. Wat dat be treft zijn de Nederlandse veldbiolo- gen heel veel dank verschuldigd aan de KNNV Uitgeverij. Al een heel lan ge reeks van jaren verzorgt de uit gever publicaties over de meest uiteenlopende onderwerpen op veld- biologisch gebied. De serie Neder landse Fauna vormt wat mij betreft voorlopig het hoogtepunt. De kwali teit van het tweede deel is opnieuw zodanig dat je reikhalzend uitziet naar het volgende. Auteurs: E. Gittenberger, A.W. Jansen e.a. Uitvoering: gebonden, 288 pagina's 12 kleurplaten. Prijs: 95,- Uitgave: KNNV uitgeverij fabink Ecologische Atlas van de Dagvlinders van Noordwest-Europa

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 15