Kleverskerke Die gedachten komen bij Aarnoutse vooral voort uit een bestudering van de vlot gepenseelde plannen. Als Kleverskerke zou moeten verdwijnen, zou ik dat doodzonde vinden. Ik zie dat dorpje als een cultuurmonument. Zoiets moet je niet opofferen aan nieuwbouw met tuintjes en steigers. Daar krijg je spijt van. Maar aan de andere kant zie ik op dat kaartje plannen voor heel Walcheren, alsof dat al een gemeente zou zijn. Vergeet maar gerust dat dat snel zal gebeuren. Vlissingen en Middelburg willen misschien wel samen, maar toch ook niet echt. En Veere is nog steeds niet bekomen van de vorige herinde ling. Deze beleidsinrichting vergt verregaande overeenstemming en die is momenteel in geen velden of wegen te bekennen. De biologische boer, producent van de grondstoffen voor het eerste Zeeuwse ecobrood, kent Riek Bakker niet persoonlijk. Maar heeft wel begrepen dat wat ze in haar hoofd heeft, zeker niet ergens anders zit. Als het zo ver zou komen, wil ik niet erg emotioneel doen. Dan zie ik het maar van de zonnige kant. Ik heb op deze grond kunnen bewijzen dat biologisch boeren mogelijk is. Tien jaar geleden wilde nog niemand dat geloven. Nu doe ik een optimaliseringscursus en daar ontmoet ik heel veel collega's. Dat is voor mij, en in het algemeen, ook winst. Voor mevrouw Van Rumste, die op het Zilveren Schor woont, was ook vooral het ontbreken van Kleverskerke op het kaartje de grootste schok. Ze beheert tien hectare en ze vindt het heerlijk. In de zomer is het hier prachtig en in de winter heerlijk rustig. Ik ben gewend aan rust en ruimte maar ik zou zo in Kleverskerke gaan wonen. Als je zoiets hebt, zo'n klein besloten dorpje in zo'n zee van ruimte, moet je het houden. Zoiets bouw je niet na als je later spijt krijgt. Kleverskerke zou uitgangspunt moeten zijn van plannen voor dit gebied. Ook weidevogels gebruiken het landschap, vooral de komgronden, ten oosten van het kanaal om te broeden. Aarnoutse markeert elk jaar de nesten en ligt op de loer om eventuele eierverzamelaars uit de buurt te houden. Mussen en niezen Ralph Joosse van Vogelbescherming Nederland, kan niet direct inschatten wat de gevolgen voor de vogels zullen zijn. Als ze niet meer daar terecht kunnen, zullen ze wel een ander plaatsje zoeken. Maar een feit is wel dat de ruimte steeds beperkter wordt. Bij zulke ondernemingen, zeg maar ontpol- dering ten behoeve van woning bouw, zie je veelal een verschui ving van soorten. Voor de kievit, de grutto en de tureluur, komen huismussen, merels en kool meesjes in de plaats. Dat zijn algemene soorten waarvoor de meer bedreigde weidevogels moeten wijken. Paniekerig wil Joosse daarover niet doen, maar hij pleit toch voor onderzoek. Je ziet steeds meer van dergelijke plannen, waarbij een halve stad aan het water moet komen te wo nen. We zouden eens moeten kijken hoe het met de vogels staat voor de ingreep en erna. Monitoren hoe zich natuurlijke processen ontwikkelen. Dan zou je, binnen de plannen voor woningbouw, nog wat aan natuurontwikkeling kunnen doen. Dat geeft ook meerwaarde aan een woonomgeving. De kwaliteitsatlas en de Tuin van Zeeland De kranten hebben er mee vol gestaan: de toekomstvisie van Middelburg. Ambitieuze plannen hoe Middelburg er uit zou moeten zien in 2030. Natuurlijk kijk je dan als natuurbeschermingsorganisatie allereerst naar de toekomstvisie voor de natuurgebieden. Vlak tegen de bebouwde kom van Middelburg ligt het waardevolle landgoed Ter Hooge, waar Het Zeeuwse Landschap als beheerder heel ambitieuze plannen mee heeft. Hoofd terreinbeheer Gert-Jan Buth signaleert een strijdige visie: volgens de kwaliteitsatlas zou rond het landgoed een super-A locatie voor luxe woningbouw moeten komen, terwijl Het Zeeuwse Landschap streeft naar een oud-Walchers heggenlandschap. "We verschillen daarin van visie en momenteel vinden er gesprekken plaats met de gemeente Middelburg. De Stichting is zeker geen tegenstander van de aanleg van 'landgoederen nieuwe stijl', maar dat zou dan meer richting Koudekerke moeten gebeuren. Je botst dan al snel letterlijk tegen de gemeentegrenzen aan: direct ten westen van Ter Hooge begint de gemeente Veere". Voor ons staat in ieder geval vast dat het project Tuin van Zeeland te waardevol is om het in te ruilen voor iets anders. Laatste nieuws Net voor het ter perse gaan van dit nummer werd bekend dat het college van B&W van Middelburg voorstelt om van de voorziene bebouwing in de toekomstige "Tuin van Zeeland" af te zien! Voor ons een extra stimulans om de schouders onder het project te zetten.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 17