terwijl verblijfsrecreatie-terreinen landschappelijk 'ingepakt' worden. Voor de landschapsontwikkeling tussen Breskens en 't Zwin is onge veer 430 ha nodig. Hoe, en wie deze oppervlakten gaat verwerven, inrichten en beheren moet nog verder uitgewerkt worden. Afhankelijke van de aard van inrichting zouden dat particulieren, boeren of een terreinbeheers instantie kunnen zijn. Samen werkingsvormen in dit verband zijn natuurlijk ook mogelijk. Overigens vindt momenteel reeds voor een deelgebied van ca. 13 ha bij Nieuwvliet een nadere plan uitwerking plaats in het kader van de Kust in Kleuren-voorstellen. Een 5b-subsidie van de Europese Unie bood hier afgelopen zomer, on verwachts, mogelijkheden voor. Eind dit jaar moet dan wel met de concrete projectuitvoering begonnen zijn. Het meest opvallende voorstel in de Recreatievisie West Zeeuws- Vlaanderen betreft het Zwingebied. Retranchement en Sluis zouden weer een open verbinding met zee moeten krijgen via de oude loop van het Zwin, waarbij er een heuse jachthaven nabij het centrum van Sluis gepland is. Stromend water is leven en span nend, en ook steden als Amsterdam en Utrecht willen hun gedempte grachten en singels weer uitgraven, maar of zoiets voor Sluis niet een brug te ver is? Wethouder van Damme gelooft in ieder geval wel in dit plan, en heeft daarom tijdens de publieke presen tatie van de Recreatievisie aange geven om voortaan alleen nog maar sokken met boot-motiefjes te dragen. Wat in ieder geval grotere realisa tiekansen heeft is een te bouwen themacentrum 't Zwin, ter vervanging van het huidige, kleine Zwin-bezoekerscentrum. Dit wordt een grens overschrijdend project gebaseerd op de Zwinstreek met zijn rijke cultuur- en natuur historisch verleden, en sleutel woorden als educatief, informatief en attractief. Het Zeeuwse Landschap is één van de participan ten van dit project, waarvoor mo menteel voorbereidende werkzaam heden uitgevoerd worden, evenals Compagnie Het Zoute, de eigenaar/- beheerder van het Belgische Zwin. GJB Giften en legaten Van veel donateurs ontvangen we bij de betaling van de donatie een extra gift, al of niet voor een specifiek doel. Uiteraard stellen we dat bijzonder op prijs. Verhoudingsgewijs worden de inkomsten uit particuliere bron steeds belangrijker voor ons werk. Behalve extra donaties ontvangen we ook regelmatig giften en lega ten. Soms worden die bedragen gestort voor een speciale bestemming. Dhr. Van de Velde uit Goes schonk geld voor nieuwe bankjes bij de fundamenten van kasteel Hellenburg. Ook voor Hellenburg ontvingen we een gift ter gelegenheid van de opening van het bedrijvenverzamelgebouw "De Tol" in Goes. J. Koenen uit Alphen aan de Rhijn liet bijdragen voor een verjaardag rechtstreeks op onze rekening storten en dhr. Dieleman van KWS zamelde ter gelegenheid van zijn afscheid van het bedrijf ruim 1600 gulden in voor onderhoud van het vogeleiland in de 's-Gravenhoek. Ook van de families Cruson, Minderhoud, De Casembrood, Wagenaar, Lukacs en De Jong ontvingen we mooie giften. De heer C.M. Baarda, arts voor medische keuringen te Goes, stortte een sponsorbijdrage van f 175,-. Het is maar een greep uit een grote stroom, maar het bewijst afdoende hoeveel steun er is voor het werk van onze Stichting. Eind oktober 1998 ontvingen wij de mededeling dat mevrouw C.J. Boelmans ter Spill, eerder die maand overleden, haar gehele vermogen aan onze stichting nagelaten had. Mevrouw Ter Spill, dassica en afkomstig uit een Gronings geslacht, was ongehuwd, en had gedurende haar leven een bijzondere genegenheid voor Zeeland en de Zeeuwen gekregen. Zij had er daarom nadrukkelijk voor gekozen onze Stichting tot enig erfgenaam te benoemen. Het bestuur is voor deze geste zeer erkentelijk en beraadt zich op een passende bestemming. Reuzenvlinder De heer De Kok uit Borssele bezocht ons kantoor met een in de tuin aangetroffen reusachtige vlinder. Het bleek een ligusterpijlstaart, een grote nachtvlinder waarvan de rupsen voornamelijk leven in ligusterstrui ken. De vlinder is uitgebreid bekeken en gefotografeerd en vervolgens in vrijheid gesteld. Zijn/haar portret vindt u hiernaast. Wandeling rondom de Oosterschelde Al wandelend genieten het gezoem van bijen, het gekwetter van de vroegste vogels, de zoete geur van divers gekleurde bloeiende planten en steeds daarbij: de geur van de zilte zee en het gehoor van kabbe lend water. Natuurliefhebbers en al dan niet fervente wandelaars kunnen op zaterdag 5 juni meedoen aan de unieke wandel tocht rondom de Oosterschelde. In het kader van de Zeeland Natuurmaand 1999 voert deze 51 kilometer lange wandeling langs plaatsen die normaal niet toegan kelijk zijn. De route loopt langs de zuidkust van Schouwen, met z'n plompe toren en havenstad Zierikzee, via de Zeelandbrug langs de noordkust van Noord-Beveland, uniek vanwege de inlagen, ieder met hun eigen natuurwaarden. De start, 's morgens vroeg tussen zes en acht, en de finish, vinden plaats op Neeltje Jans. De minder geoefende wandelaar kan kiezen om in Zierikzee op de boot te stappen over de Oosterschelde terug te varen naar het startpunt. De organiserende organisaties, Staatsbosbeheer, Natuurmonumen ten, Zeeuws Landschap en het Bu reau voor Tourisme en Waterland Neeltje Jans zijn momenteel volop bezig met de organisatie van deze unieke tocht. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met het Buro voor Tourisme Zeeland, tel. 0118-659965. Houdt dit evenement in de gaten, want er geldt een maximum aantal deelnemers.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 19