GROEI VOOR DE STICHTING ZEEUWSE SCHAAPSKUDDE ind en schapen, van oudsher hebben ze een band. Na de grote overstromingen in de vroege Middeleeuwen waren de eerste bewoners van het Zeeuwse slikken- en schorrengebied de schapen en hun her ders. Nog voor de inpolderingen waren ze hier alweer thuis en ze bleven er, niet alleen op de schorren, maar later ook op de dijken. Dit beeld van de herder met zijn kudden was tot na de watersnoodramp van 1953 heel normaal in Zeeland, zeker ook in de Zak van Zuid Beveland, met 12 commerciële kudden. dat het ook een toeristische attractie was. Steeds meer mensen kwamen zomer en winter naar de "schaapjes kijken". De accommodatie in de kooi werd te klein om alle belangstellen den te ontvangen en ook de voor lichting kon niet meer aan de vraag voldoen. Er kwam een nieuw informa tiecentrum, dat in 1996 werd ge opend. Een permanente expositie over het gebied en de schapen, wis selexposities, een balie voor ont vangst en informatie, startpunt voor vele excursies en een ruimte voor ontvangsten en cursussen. Een zeer ambitieuze opzet, maar het kwam er allemaal. Het totale aanbod van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde trekt boven verwachting veel bezoekers. In 1997 waren het er al 10.000, in 1998 werden er rond de 16.000. Het werk van de herders en de inzet van de beheerder van het informatiecentrum met de vele vrijwilligers hebben dit mogelijk gemaakt. Sinds 1998 is er een nieuw team van herders, Stefan Poel en Anne-Marie Evers - dat zich volledig inzet, niet alleen voor de schapen, maar ook voor het belangstellende publiek. Rondom de Schaapskudde en het in formatiecentrum worden tal van acti viteiten georganiseerd, zoals de open dagen in januari als de lammetjes ge boren worden. Er wordt aandacht besteed aan streekeigen producten, aan de Imkerij en dan is er natuurlijk het Schaap- scheerdersfeest in Nisse. Samen met de Vereniging Natuurmonumenten is er een excursieprogramma opgezet, dat zeer veel belangstellenden trekt. Alle activiteiten voor 1999 vindt u in de bijgevoegde agenda. Het informatiecentrum van de Schaapskudde heeft zich in twee jaar ontwikkeld tot een volwaardig be zoekerscentrum, dat uit de Zeeuwse natuur- en toeristische wereld niet meer is weg te denken. Adres: Nieuwkamerseweg 3, 4451 NE HEINKENSZAND, Tel. 0113-655268. Excursies Stichting Zeeuwse Schaapskudde en Natuurmonumenten organiseren samen een aantal excursies in de Zak van Zuid-Beveland m.m.v. Stalhouderij Vink. Begin maart is er een aparte folder met het totale excursieprogramma beschikbaar. De folder is o.a. aan te vragen bij het Informatiecentrum van Stich ting Zeeuwse Schaapskudde, Natuurmonumenten en de VVV's. Na 1953 vonden grote ruilverkavelin gen plaats, waardoor het areaal voor de schaapskudden verkleind werd. De economische omstandigheden veran derden ook en in de nieuwe tijd ver dween de ene na de andere kudde; de laatste in 1969. Het was econo misch niet meer rendabel. De Zuid- Bevelandse bloemdijken verruigden en de zo bijzondere planten (o.a. de wilde marjolein, aardaker, agrimonie e.a.) verdwenen. In 1980 werd beslo ten om het beheer op een aantal bloemdijken weer met een schaaps kudde te gaan uitvoeren. Een aantal overheidsinstanties en particulieren sloeg de handen ineen en de Stich ting Zeeuwse Schaapskudde werd op gericht. Sindsdien trekt de herder met zijn kudde, tegenwoordig bestaande uit 200 Suffolkschapen, over de bloemdijken van de Zak van Zuid-Be veland. De kudde is in eerste instan tie vanuit beheersoogpunt opgezet - het op natuurlijke wijze beheren van de bloemdijken - al spoedig bleek

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 20