5 De Natuur- en Vogelwacht op excursie in de duinen... neuten en juristen die dezelfde taal spreken als planologen en provinciale en landelijke bestuurders, vormen het bestuur. Daardoor zijn er diverse successen geboekt. De Dammenweg bijvoorbeeld zou dwars door het natuurgebied De Schelphoek aan gelegd worden. De Natuur- en Vogel wacht maakte bezwaar en voerde actie. De keuze is uiteindelijk gevallen op één van de door hen aangedragen alternatieven. Zo ging het ook bij de aanleg van de rond weg rond Renesse, die oorspronkelijk vlak onder het dorp gepland was en een uniek gradiëntlandschap door sneed. Uiteraard is een grote achter ban hierbij noodzakelijk. Op hun steun kan de Natuur- en Vogelwacht rekenen, want momenteel zijn maar liefst ruim 800 mensen lid. Voor elk wat wils In 1956 waren dat er nog 360. In het begin van de zeventiger jaren hoorde men bij de groei van het ledenaan tal, dat elk 'in natuur geïnteresseerd' lid zijn voorkeur had. Voor planten, voor vogels, voor actief helpen bij natuurwerkzaamheden.... Om voor elk wat wils te bieden, werd begon nen met de oprichting van werkgroe pen, die nog steeds actief zijn. De werkgroep schoolbiologie interesseert en leert, met behulp van enthousias te natuurouders, basisschoolkinderen voor en over de natuur. De werk groep actief terreinbeheer voert met mensen die graag in de buitenlucht werken natuurwerkzaamheden uit, de gidsenwerkgroep leidt vrijwilligers op tot gidsen, de planten-, bomen- of vogelwerkgroep houden zich met deze onderwerpen bezig door tel lingen, studies en informatieavonden, de planologiewerkgroep buigt zich huidige lidmaatschap van f 20,- is nog steeds niet hoog. De 'Sterna' is inmiddels uitgegroeid tot een dertig pagina's tellend professioneel ogend magazine, wat samen met de Ver eniging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree-Overflakkee uitgegeven wordt. Die Vereniging heeft zich eind zeventiger jaren bij de Natuur- en Vogelwacht gevoegd. Teun eindigt met: "Ja, er is veel ge beurd en veel veranderd in de loop van het bestaan; door middel van overleg en samenwerking met diverse partijen. De maatschappij is enorm veranderd. Als organisatie speel je daar zo goed mogelijk op in. Dat moet wel, als je de doelstelling na wilt streven! Want we hopen dat nog vele jaren te blijven doen!" Carolien Abrahamse. ...en op het water over sloten". De Natuur- en Vogel wacht bestond toen al 18 jaar. Sterna "Alle nummers heb ik als bibliotheca ris ter beschikking" vertelt Teun. We bekijken samen het eerste nummer, twee gestencilde Aatjes, uitgegeven in maart 1956 omdat 'het bestuur gemeend heeft het contact tussen haar en de leden onderling te moe ten versterken door de uitgifte van een verenigingsblad'. Verder lezen we dat de naam 'Sterna', de Latijnse soortnaam voor allerlei soorten sterns, gekozen is omdat deze vogel soort veel op Schouwen voorkomt. Voor de jeugd wordt een eigen tijd schrift uitgegeven, met de geinige naam 'dwergstern'! De contributie van de Sterna bedroeg destijds f 1,-. Niet onoverkomelijk, maar ook het

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 5