KINDEREXCURSIE Bruine kikker Boomkikker Vind jij een kikker ook zo'n eng beest? Met z'n lange poten en groene, slijmerige huid? Maar door dat slijmlaagje droogt hij niet uit als hij op het land zit. Want kikkers leven zowel in het water als op het land. Dat is een eigenschap van amfibieën, een groep diersoorten waartoe padden en salamanders ook behoren. Amfi is Grieks voor 'aan beide kanten' en bios betekent 'leven'. Amfibieën verstoppen zich 's winters in een holletje onder de grond. In het voorjaar kruipen ze tevoorschijn om een partner te zoeken en ervoor te zorgen dat er eieren gelegd worden, je kent die eieren wel; het is kikkerdril dat je weieens in het water ziet drijven. Het zwarte puntje in het geleibolletje is het eitje, dat uitgroeit tot een kikkervisje en daarna tot kikker. Ga je mee, op zoek naar kikkers? Als ze met hun lange achterpoten snel wegspringen of het water inzwemmen kunnen we vast wel een lekker kikkermaaltje opvissen uit de sloot. Dat bestaat uit waterinsecten en wormen. We kunnen die eens goed bekijken als we ze even in een glazen pot doen. Neem daarom een glazen pot mee! We hebben een goede kans om de soorten bruine kikker of groene kikker te zien. Ze lijken veel op elkaar, maar de kleur is verschillend. Ook gaan we op zoek naar een heel bijzondere kikker: de boomkikker. Zoals zijn naam al verraadt leeft hij in bomen, eigenlijk in struiken. Het is een klein, knalgroen kikkertje. Hij ligt graag te zonnen op een blaadje van een struik. Omdat hij dan door zijn groene huidskleur een hele goede schutkleur heeft zullen we goed moeten speuren! Als je met deze amfibieënspeurtocht, waarbij we ook het water waar de kikkers leven gaan onderzoeken, mee wilt, kom dan op zaterdag 29 mei naar de Wallen van Retranchement. We beginnen, net als de excursie voor grote mensen, om 10.00 uur. Wij lopen een andere route, maar komen op dezelfde tijd weer terug. Tot ziens! Carolien Abrahamse te bepalen aan de hand van de aan wezigheid van de betreffende kikker visjes, maar een echt goede manier om de aantallen vast te stellen is er eigenlijk niet. Groene kikkers zijn dermate luidruchtig dat ze nauwelijks te missen zijn. Ze hebben de naam boe- rennachtegaal tenslotte niet voor niets meegekregen. Ze vormen com plete zangkoren, die zich vooral op zonnige dagen gewoon overdag uren lang laten horen. Maar de -veel vroe ger in het jaar actieve- bruine kikker, merk je alleen op als je er speciaal op gespitst bent. Ook het geluid van de gewone pad stelt niet al te veel voor, maar het grote voordeel bij het inventariseren is dat padden de paring op vaste plekken voltrekken in grote groepen bij elkaar. Als je dergelijke plaatsen weet is het een koud kunstje om het aantal aanwezige exemplaren vast te stellen. Groene-, bruine- en boomkikkers zijn vaste bewoners van de Wallen van Retranchement. Ook de kleine water salamander en de kamsalamander ko men er voor, evenals de gewone pad. Al met al valt er op de Wallen van Retranchement genoeg te beleven op het gebied van amfibieën. Wat we op onze speurtocht te zien krijgen is niet alleen afhankelijk van het weer; er komt ook een flinke dosis geluk bij kijken. We gaan, gewapend met schepnet en voorzien van laarzen op pad op zaterdag 29 mei, om het geluk te beproeven. U bent om 10.00 uur welkom op het startpunt dat staat aangegeven op het kaartje bij dit artikel. Tot dan.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 7