H V BOEKBESPREKING lente- en zomerklimaat maken het aangenamer om buiten te vertoeven. Genieten van de natuur kan je altijd en overal, maar het biedt een meerwaarde om je eens te verdiepen in, het kunnen benoemen van de elementen die je aantreft. Een boek is daarbij een hulpmiddel. Een aantal nieuwe uitgaven worden hier getipt. Veldgids mossen Het op naam brengen van mossen is niet eenvoudig. Een duidelijk deter- mineerboek is daarbij onontbeerlijk. Met de 'veldgids mossen' moet het lukken mos op naam te brengen. Een gebonden boek met veel kleurenfo to's en zwart-wit tekeningen die niet alleen fraai maar vooral functioneel zijn. Het uitgangspunt van dit boek om mossen te determineren is hoofdstuk vijf, de tabellen. Een mos soort kunt u aan de hand van de vra gen die u in deze tabellen doorloopt op naam brengen. In hoofdstuk zes is elk mossoort apart beschreven, voor zien van een prachtige kleurenfoto en een zwart-witte pentekening. De hoofdonderwerpen van de beschrij vingen zijn groeiplaats, uiterlijk, betrouwbaarheid/determinatie en an dere soorten. Een uitgebreide beschrijving van de groeiplaatsen en substraten waarop mossen voorkomen is terug te vin den in hoofdstuk vier, waarin de eco logie van mossen behandeld wordt. De mosplant zelf komt in hoofdstuk twee aan de orde. Heel overzichtelijk hierin zijn de tekeningen met over zichten van bijvoorbeeld de opbouw van de plantjes, de bladstand, blad- vorm en nerflengte en -breedte. Verhelderende tekeningen zijn ook opgenomen in hoofdstuk drie, de voortplanting. Daarmee wordt dit bij mossen vrij ingewikkeld proces voor een ieder duidelijk. Maar, wat zijn nu 'mossen'? Welke eigenschappen bezitten ze, hoe wor den ze in het plantenrijk ingedeeld en hoe onderling? Een dergelijke kennismaking met mossen staat in het gelijknamige hoofdstuk één. Door de duidelijke en overzichtelijke tekst, kleurenfoto's, tekeningen en tabellen is dit een heel geschikt boek voor zowel aankomende als doorgewinterde geïnteresseerden in Auteurs: Klaas van Dort, Chris Buter en Paul Wielink Uitvoering: 17 x 25 cm, gebonden, 272 pagina's. Prijs: f 49,50 Uitgave: KNNV Uitgeverij Utrecht, tel. 030-2333544 Geen tuin zonder dieren Veel mensen beleven plezier aan een tuin. Erin werken, luieren, koffie drin ken... Altijd kom je daarbij dieren te gen. En zijn het niet de dieren zelf, dan zijn het wel de sporen die zij achterlaten. Voorbeelden zijn er vol op. Zoals een zoemende bij die op je glas limonade afkomt. Waarom wordt hij door zoetigheid gelokt? Kan hij steken? Of: je ziet een slijmerig spoor op de grond. Welke slak heeft daar gelopen? Waar bevindt hij zich overdag? En waar dient het slijmerige spoor voor? In de zomer fladderen verschillende vlinders rond. Wat is hun relatie met andere dieren in de tuin? Hoeveel soorten bestaan er? En waar bevinden ze zich in de winter? Allemaal vragen, waarop je het ant woord terug kunt vinden in dit com plete boek. In het tweede deel, de gids, staan de 27 meest voorkomen de diersoorten beschreven, uiteenlo pend van duizendpoten en vliegen en muizen tot kevers. Zelfs de meest kleine dieren zijn heel duidelijk afge beeld op de vele prachtige kleuren foto's die het geheel illustreren. De beschrijving die bij ieder diersoort staat gaat in op de levenswijze en de belagers van het betreffende dier soort. Per diersoort wordt ook over zichtelijke informatie gegeven door een tabel met algemene gegevens zoals aantal soorten, levenscyclus, voedsel, aantal eieren, lengte en overwintering.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 14