VAN DE REDACTIE DOOR CHIEL JACOBUSSE Naast een provinciale instelling als Het Zeeuwse Landschap zijn er ook op regionale schaal tal van natuur organisaties actief. De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland is één van de oudste en grootste van die regionale organisaties. Dit jaar viert de Natuur- en Vogelwacht haar 50-jarig jubileum en dat is zeker een feit om even bij stil te staan. In het openingsartikel van dit nummer wordt teruggeblikt op het verleden en de ontwikkeling van de Natuur- en Vogelwacht. Die ontwikkeling is min of meer exemplarisch voor de andere regionale clubs, zoals de Steltkluut en 't Duumpje in Zeeuws- Vlaanderen en de KNNV-afdelingen in Midden-Zeeland. Opgericht als clubjes van liefhebbers die zich met natuurstudie bezighielden, is het werk van de regionale organisaties in de loop van de tijd steeds verder verbreed en verdiept. Aanvankelijk was het bijna steeds de vogelstudie die centraal stond. Het gezamenlijk observeren van vogels, het plaatsen van nestkastjes en wat later in de tijd ook het houden van tellingen en broedvogelinventarisaties. Pas vanaf de jaren zestig en zeventig kwamen andere diergroepen zoals vlinders, en wilde planten meer in de belang stelling. Onder invloed van de snelle teloor gang van natuurwaarden kwam er ook een aandachtsveld bij: de natuur bescherming. In Zeeland is het vooral de dreigende afsluiting van de Oos- terschelde geweest die de clubs mo biliseerde om de krachten te bunde len om de ontwikkelingen te keren. Het succes dat daarbij geboekt werd heeft zeker bijgedragen tot nieuw elan en daadkracht bij de natuurbe schermers van de oude garde. Gaandeweg ontwikkelden de natuur beschermers zich tot een maatschap pelijke luis-in-de-pels. Bij ruilverka velingen, wegenaanleg, en andere aanslagen op natuur en landschap lieten de clubs steeds luider en na drukkelijker hun kritisch geluid ho ren. Aanvankelijk vaak tevergeefs, maar mede door het toenemende maatschappelijk onbehagen over het verloren gaan van natuurwaarden en de aantasting van het milieu, won de stem van natuurbeschermers aan ge zag. Niet in de laatste plaats omdat er landelijk en regionaal ook steeds meer aandacht kwam voor het ver breden van het draagvlak via natuur- educatie. Ook daaraan hebben de re gionale groepen veel bijgedragen, via berichten in de media, via publica ties, maar ook door het houden van open excursies en lezingen. Voor overheden is het inmiddels niet ongebruikelijk om naast andere maatschappelijke sectoren ook de natuurbescherming vroegtijdig te consulteren bij voorgenomen ingre pen in de groene ruimte. Daarbij is het een valkuil dat de natuurbescher ming niet zelden gezien wordt als een belangensector, waarvoor de marktwerking van toepassing is. Agrarische belangen, recreatiebelan- gen en het "natuurbelang" moeten dan tegen elkaar worden afgewogen. Zo wordt het ook door de natuurbe schermers soms beleefd. Maar in fei te moet men zich die rol niet laten aanmeten. Het behoud en beheer van natuur en landschap is geen sec- torbelang, maar een algemeen be lang. Met natuurbescherming wordt geen geld verdiend en de doelstel lingen blijven hoe dan ook altijd ideëel. Als organisaties die drijven op de in zet van gedreven vrijwilligers zijn de regionale natuur- en vogelwachten daarbij van enorm belang. Zij vormen het kloppend hart van de natuurbe scherming en zonder hun inzet had den professionele organisaties als Het Zeeuwse Landschap nooit kun nen bereiken wat nu bereikt is. Vanaf deze plaats daarom een woord van waardering en een welgemeende feli citatie voor de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Graag betrekken we in onze waardering ook al die andere vrijwilligers die via regionale verenigingen hun steentje bijdragen. Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-569110 Telefax 0113-569111 Postrekening 245740 Bank: ABN'AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie j. van den Boom - G.j.C. Buth - M. Jacobusse - M. van der jagt - A. v.d. Wees - R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Telefax 0113-250300 Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Foto's en illustraties Chiel jacobusse 1, 6, 7, 12, 17, Carolien Abrahamse Teun Rosmalen Peter Maas loop Verkuyl jan Putters Hans Boomstra Hans Pot Peter van Nes Adri Karman Het Zeeuwse Landschap wordt structureel gesteund door: Omslagfoto "Grutto op wacht" (foto Chiel Jacobusse) Inhoudsopgave Agenda 2,23 Van de redactie 3 Wie een vogel wil beschermen moet zijn biotoop beschermen 4 Op zoek naar amfibieën 6 Amfibieën krijgen de ruimte 8 Wandelen langs de vloedlijn (en een blik eronder) 9 Weidevogelbescherming in Zeeland 12 Ree op de slikken van de Heen 13 Boekbespreking 14 Middelburg 2030, Walcheren in vlugge vlekken 16 Uit het beheer 18 Groei van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde 20 Schilderij van de maand 21 Akker- en weidevogels 24 4 5 8 9, 10, 11 13 18 20 4 24 NATIONALE IF@STC0Pi ■LOTERIJ!

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 3