WANDELEN LANGS DE VLOEDLIJN (EN EEN BLIK ERONDER) DOOR JOOP VERKUIL Voor iedereen die in Zeeland woont en van de natuur houdt is de zee en zijn armen een zeer bekend natuurgebied. Ik denk dat iedereen wel eens langs de kust heeft gelopen of een wandeling of fietstocht langs een van de zeearmen heeft gemaakt. Velen zullen zich ook afvragen hoe de natuur er nu onder het water oppervlak uit ziet. Botei heel verdroogd en dood zijn. Niets is minder waar, een golf water eroverheen en ze kleuren weer fris op en zijn weer als nieuw. Als je nu zo'n verdroogd zeewier optilt dan blijken de bla deren die niet direct aan de zon zijn blootgesteld nog steeds nat te zijn en dat tal van dieren hier nog rondkruipen. Vooral op de bladeren van het knotswier (Ascophyllum nodosum) en het blaaswier (Fucus vesiculosus) valt veel te zien. Op de bladeren en ook op de stenen zitten veel gele slakjes, de stompe alikruik (Lit- torina obtusata) een verwant van de alikruik (Littorina littorea) die in Zeeland ook wel kreukel genoemd wordt. Voor duikers is dit de gevaarlijkste zone bij het duiken. Het natte zeewier is namelijk erg glad en menig duiker is er voor of na de duik uitgegleden. Als wij als duikers ons hoofd onder water steken overkomt ons Een van de manieren om hierop een antwoord te vinden is te gaan duiken. Een andere mogelijkheid is aan duikers te vragen om dat wat zij onderwater kunnen verzamelen mee te nemen en in aquaria te laten zien. De afgelopen drie jaar werkt de Bio logische Werkgroep van de Neder landse Onderwatersport Bond mee aan het project Zeeland Natuurmaand. Met toestemming van de provincie om materiaal te verzamelen hebben duikers elk weekend op Neeltje Jans aquaria opgesteld. Aan de hand van het verzamelde is er voor belangstel lenden een toelichting gegeven over wat er in de aquaria te zien was. Wat ziet een duiker nu allemaal onder water. U allen weet dat sinds het rampjaar 1953 de dijken van Zeeland zijn ver sterkt en verhoogd. Deze dijken vormen een prachtige ondergrond voor allerlei organismen. Voor de duiker is dit één van de mooiste delen van het onder water landschap. Ver derop in het water gaat de dijk over in een zandbodem. Op een zandbodem leven andere dieren dan op een steenhelling. Kolonie penneschaft met twee hooiwagenkrabben In de Oosterschelde is nog steeds een getij aanwezig, dat betekent dat het water niet altijd even hoog staat. In dit gebied, het litoraal genoemd, leven dieren en planten die tegen een periode van droog vallen kunnen. Dit is een vrij uitzon derlijke toestand na tuurlijk. De helft van de tijd staan ze onder water en de andere helft kan er een fel brandende zon op staan. Het zijn vooral de zeewieren die hier kunnen overleven. Na een snikhete dag lijkt het erop alsof ze ge

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 9