m Jonge kokkels T T T biedt veel meer mogelijkheden om in een constante voedselbeschikbaar- heid van vissen en vogels te voor zien en dus dit van nature al instabiele ecosysteem nog enigszins op de been te houden. We moeten daarbij ook niet vergeten, dat een hoger aantal geslachtsrijpe schelp dieren ook een hoger aantal larven voortbrengt. Het grootste deel van de miljarden larven verdwijnt welis waar onzichtbaar in de magen van andere organismen, maar daarbij spelen ze wel een uiterst vitale rol aan de basis van het zoutwatereco systeem. leder jaar wordt het kokkelbestand en de leeftijdsopbouw gemonitord. Maar tegelijk worden natuurlijk ook andere bodemorganismen gevolgd voor wat betreft aantalsontwikkeling en verbreiding. Zo worden van grote slijkgapers en mesheften wel juvenielen gevonden, maar nooit adulte dieren. RIKZ doet ook bodemdierbemon- steringen en dit vindt plaats in samenhang met de vaargeulverdie ping en de baggerstortingen. Deze ingreep heeft tot gevolg dat de oppervlakte leefgebied van de schelpdieren vermindert. De effecten van deze ingrepen voor het over blijvende leefgebied en de bodem fauna zijn voor de lange termijn nog onvoorspelbaar. Beide onderzoeken vullen elkaar aan en kunnen op termijn een bijdrage leveren aan de instandhouding van de estuariene ecologie. Het moge duidelijk zijn dat beschermende maatregelen op korte termijn gewenst zijn want de ingre pen van dit kaliber is degradeert de Westerschelde van het meest dyna mische ecologische netwerk tot een tot een biologisch onbeduidende waterloop. Afblijven van de Wester schelde, om te beginnen in het begrensde intergetijdegebied van de Habitatrichtlijn. van 1996 - 1998 op het Paulinaschor en de Hoge Platen 100- 1 broed lejaars 1 jaar Kokkel HPI 2ejaars 2 jaar Kokkel Pau Margreet Reijntjes en Ivo de Wijs, presentatoren van "Vroege Vogels" Figuur 2: Sterfte van het aantal Kokkels na de broedral (100%) van mei 1996 tot aan de leeftijd van twee jaar op het slik van de Hoopje Platen en voor de slikken voor de Paulinapolder. "Wij vonden het jammer dat de Landschappen niet wat meer hun gezicht lieten zien. In 1989 hadden wij al een boek met wandelingen door de leukste gebieden van de twaalf Landschappen samengesteld. De keuze om deze samenwerking door te zetten lag voor de hand", zegt Carla van Lingen. Vindt u het ook belangrijk dtt als Vroege Vogels worden Steun dan de VARA met uw Voor slechts 15,- bent u niet ontvangt u tevens vier keer per jaartkï MAGAZINE. U kunt dan aanbiedingen de DE VARA Link uiige zoals rondleidingen bij het NOB, ieliss Advieslijn voor aankopen en vele Bel voor informatie en moge lijk lec (00900) 0123,22 c, 4»"

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 14