Verder onthult Wim van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland, zijn favoriete landschap. Het rijk geïllustreerde fysisch-geo- grafische tijdschrift Aarde Mens komt vier keer per jaar uit en gaat op een toegankelijke wijze in op de niet-levende natuur, landschaps- vormende processen en de rol van de mens daarin. Het boekje biedt nieuws, achtergrondinformatie, ont spanning en, niet te vergeten, lesstof voor het onderwijs. Voor het bestellen van het thema nummer, het aanvragen van meer informatie of een abonnement kunt u zich wenden tot het redactie-adres: Stichting Tijdschrift Aarde Mens, Koetlaan 28, 2625 KS, Delft, telefoon 015-2561561, e-mail: Ruud.Moniek@wxs.nl Legaat ten behoeve van de Tuin van Walcheren. in het voorjaar van 1998 overleed de heer A. Raven te Biggekerke. Hij was niet uit Zeeland afkomstig, maar was, sinds hij in Zeeland was komen, onze provincie steeds meer gaan waarde ren.Hij hield van de Zeeuwse natuur en zwierf, toen hij nog gezond was, daar graag in rond. Bij testament heeft hij een aanzienlijke som geld aan de Stichting Het Zeeuwse Land schap nagelaten. Het geld zal in de geest van de erflater aangewend worden om het ambitieuze project 'De tuin van Walcheren' verder vorm te geven. Zeehond te gast in het Sieperdaschor De platen van Valkenisse en het Verdronken Land van Saeftinghe en omgeving zijn een belangrijk gebied voor de zeehond. Twee belangrijke randvoorwaarden, rust en voedsel, zijn hier aanwezig. Zeehonden zijn zeer verstoringsgevoelig, ze zien mensen al op grote afstand en vluchten dan snel het water in. Wanneer zeehonden in de periode dat ze drachtig zijn of kleine jongen hebben (maart - augustus) worden verstoord op de rust- en zoogplaatsen kan dit leiden tot huilers (jonge zeehonden die hun moeder zijn kwijtgeraakt) of verzwakte dieren. Regelmatig worden er bij de zeehondenopvangcentra huilers en verzwakte zeehonden opgevangen. Het Sealife Centre in Blankenberge, België, vangt sinds juli 1998 zeehonden op die langs de Belgische kust of op het Belgisch deel van de Westerschelde worden gevonden. Na deskundige verzorging en een aansterkperiode van enkele maanden, kunnen deze dieren weer teruggezet worden in de natuur. Dit dient te gebeuren op een plaats waar voldoende rust en voedsel aan wezig is. De dieren die in het Sealife Centre zijn verzorgd, worden vrijge laten op de platen van Valkenisse. De vrijgelaten zeehonden zijn voor zien van een klein groen merkteken. Zo kan bij een eventuele vondst de herkomst van het dier bepaald worden. Tot nu toe zijn er bij de platen van Valkenisse 11 (jonge) dieren uitgezet: november 1998 5 maart 1999 4 mei 1999 2 Een aantal van deze dieren, wordt regel matig in de geulen van het Verdronken Land van Saeftinghe waargenomen. Bij vloed zoeken ze vis in de ondiepe geu len, bij eb rusten ze uit op de geulranden of ze laten zich met de stroom meevoeren naar de diepere wateren van de Westerschelde. De zeehond op de foto's heeft een speciale voorliefde voor de hoofd geul in het Sieperdaschor. Vanaf de brug is de zeehond vaak vissend of zonnend op de oever te bewonderen. De plek staat garant voor een rustig uurtje badderen en onze zeehond toont nauwelijks verontrusting voor de enkele onderzoeker of beheerder die over de brug passeert.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 17