m Steltkluten op bezoek Het reservaat De Blikken in West- Zeeuws-Vlaanderen heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een weidevogelgebied van allure. Zo broedden er in 1998 onder meer 13 paar grutto's, een even groot aantal tureluurs, twee zomertalingen, een kleine plevier en 22 kluten. Dat betekent een geweldige toename sinds de verwerving en de daarop volgende inrichting van het reservaat nog geen 10 jaar geleden op gang kwam. Dit voorjaar was er tot half mei een paartje steltkluten in het reservaat te bewonderen. Of het een broedgeval wordt is nog even afwachten, maar het gebied is er zeker geschikt voor. De steltkluut is een broedvogels uit Zuid-Europa die in sommige jaren uitzwermt tot in Nederland en daar dan ook broedt en jongen groot- brengt. 1999 lijkt een goed jaar te worden voor steltkluten. Er zijn ook exemplaren waargenomen in de inlaag voor de Thoornpolder op Noord-Beveland, op de Slikken van de Heen, langs de Philipsdam en in het reservaat Rammegors tussen Tholen en Sint Philipsland. Het laatstgenoemde gebied, in beheer bij collega-organisatie Staatsbosbeheer verbleven in mei zelfs 16 exemplaren van deze fraaie steltloper. Nu maar afwachten hoeveel er gaan broeden op de diverse locaties. De Schelde op Internet Heeft u toegang tot Internet? Wilt u meer te weten komen over de (Belgische) Schelde in al zijn aspecten? Surf dan eens naar de website van Natuurreservaten Antwerpen-Noord vzw op http://www.dma.be/p/nan. In samenwerking met het Belgische Instituut voor Natuurbehoud wordt hier de prachtige brochure "De Schelde, een stroom natuurtalent" integraal gepresenteerd. En kijk dan ook eens onder "Onze natuurgebieden". Hier wordt zeer uitgebreide informatie verstrekt over de brakwaterschorren aan de Belgische kant van de grens, namelijk het Galgenschoor te Lillo en het Groot Buitenschoor te Zandvliet. Zonsopkomst in de Yerseke Moer Geen mooier uitzichtpunt voor de Yerseke Moer dan de Postbrug. Kijkend naar het oosten verschijnt daar het gouden ochtendlicht, weer kaatst in honderden poelen en plas sen. De verspreide meidoorns zijn spoookachtige gedaanten in de ochtendnevel, totdat de rijzende zon de contouren verscherpt. Een fazant snerpt door de stilte en een wilde eend vliegt luid snaterend weg uit de slootkant. Een nieuwe dag in een oeroud gebied.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 18