DIJKFLORA IN DE GEMEENTE GOES: EEN ONVERWACHTE OPBLOEIER PETER MAAS EN JUSTUS VAN DEN BERG dijkflora is vooral bekend van de dijken in de Zak van Zuid-Beveland. Dat er ook in de gemeente Soes zeer veel waardevolle bloemdijken voorkomen is bij de meeste Zeeuwen en was ook bij de bestuurders /an die stad niet zo bekend. Door een gebiedsdekkende inventarisatie is daar verandering in gekomen. In Goes blijkt op 75 kilometer dijk een vegetatie te zijn die bescher- mingswaardig is. Door middel van een convenant dat inmiddels onder tekend is door landbouworganisaties, gemeente en natuurbeschermings organisaties wordt gestreefd naar het instandhouden en ontwikkelen van de floristische waarden van de dijken in Goes. Basis voor een convenant Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Goes heeft onlangs een 'convenant bloem dijken' met de landbouworganisatie en natuurbeschermingsorganisaties afgesloten. Dit convenant is gericht op het realiseren van een afgestemd beheer van dijken met een waarde volle vegetatie en leidt er tevens toe dat deze bloemdijken buiten de wer king van de Interimwet ammoniak en veehouderij kunnen worden gehaald. In 1997 heeft heeft de gemeente Goes aan RBOI-Middelburg opdracht gegeven voor een floristische inven tarisatie van alle dijken in de gemeente. De inventarisatie was speciaal gericht op zeldzame soorten, waaronder Rode-Lijst soorten, als mede soorten die kenmerkend zijn voor dijken in Zeeland: de dijkflora. Bloemrijk en zeldzaam De meest zeldzame dijkplanten (Rode-Lijst 1 en 2) zijn niet waarge nomen, wel is een flink aantal Rode- lijst 3 en 4 soorten waargenomen: in totaal 12. Sommige Rode-Lijst soorten zoals knopig doornzaad, wilde marjolein en gewone agrimonie kunnen plaatselijk zeer algemeen zijn. Sommige soorten hebben een plaatselijke verspreiding of komen slechts op één groeiplaats voor. Dijkvakken kunnen soms zeer rijk zijn aan bijzonder dijkplanten. Er zijn dijken waar 3 of zelfs 4 Rode-Lijst soorten zijn waargenomen. Het aan tal kenmerkende dijkplanten bedraagt soms 5 tot 9 met een uitschieter naar 16 van de 28 soorten dijkplanten. De soortenrijkdom van een dijk wordt onder meer bepaald door: de bodemsamenstelling, expositie ten opzichte van de zon en het in- en uitwendig beheer. Opvallend zijn de verschillen in de verspreiding van de flora op zanddijken, doornzaaddijken en marjoleindijken. Zanddijken in Goes De meest zanderige dijken vinden we langs het Havenkanaal tussen Goes en Het Sas. Langs beide zijden van het kanaal bevinden zich lage dijk- lichamen. De meest opvallende plantensoorten hier zijn akkerhoorn- bloem, gewone margriet, liggende klaver, gewone veldbies en muizen oor. Bijzonder is hier het voorkomen op een enkele plaats van bevertjes en graslathyrus. Deze laatste soort is zeer rijk vertegenwoordigd op het dijklichaam direct ten noorden van het industrieterrein in Goes Noord. Het grootste deel van de dijken in Goes laat zich eerder karakteriseren als zandig-kleiig. Soorten als lig gende klaver, gewone veldbies en muizenoor worden ook wel op deze dijken aangetroffen maar zijn er niet talrijk. Uitzondering vormt de dijk aan de zuidkant van de Zuidvliet- polder. Muizenoor staat er massaal op het zuidtalud, vergezeld van onder meer echte kruisdistel, knoop- kruid, kattedoorn en gevlekte rups klaver. Heel bijzonder is hier het voorkomen van Driedistel. Er staan slechts enkele exemplaren op dit dijkvak, alsmede op het aansluitend

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 7