De dubbelkelk komt veel voor op dijken rond de Oosterschelde welke een intensief agrarisch beheer kennen en zwaar worden bemest. Dijken langs de Oosterschelde en bijvoorbeeld dijken in de Wester- landpolder en de Westkerkepolder worden gemaaid. Het beheer is hier dusdanig intensief dat een zeer soortenarme vegetatie ontstaat. Bij veel dijken zijn de rijkere stukjes, met name de steile op- en afritten opvallend. Ze worden gemaaid of geklepeld en daarbij valt steeds de gemaaide vegetatie naar beneden waardoor een verschraling ontstaat. Min of meer toevallig is het beheer op deze gedeelten daardoor gunsti ger dan op de rest van de dijk. Dit verschijnsel is duidelijk herkenbaar aan de gefragmenteerde verspreiding van gewone agrimonie op een aantal dijken en geeft een goede indicatie van de potentiële waarde van de betreffende dijk. Intensieve beweiding met schapen veroorzaakt een doorgaans zeer monotone, soortenarme vegetatie. Beter wordt het met runderen of paarden. Hun begrazing veroorzaakt meer een vegetatiestructuur met pollen en een afwisseling van sterk begraasde en minder sterk begraasde delen. Als de beweidingsdruk geëx- tensiveerd wordt kan de vegetatie beter tot ontwikkeling komen. Bovendien kan spontane struweel Ook de zeldzame driedistel is nog te vinden vorming ontstaan hetgeen zowel uit floristisch, faunistisch (bijvoorbeeld broedvogels en insecten) als uit landschappelijk oogpunt zeer waardevol is. Wordt een dijk als hooiland gebruikt en wordt tevens geen bemesting toegepast, dan kan er een zeer soortenrijke vegetatie ontstaan. De natuurwaarden kunnen worden vergroot De bijzondere dijkflora die op het overgrote deel van de dijken is vast gesteld geeft een goede indicatie van de actuele en potentiële waarden van dijken. Instandhouding en ontwikkeling van de floristische en vegetatiekundige waarden is op deze dijken gewenst. Het convenant en het onlangs door de provincie Zeeland opgestarte monitoring programma van dijkflora zullen hierbij een belangrijke rol spelen. Het convenant is een intentie ver klaring. In de praktijk zal moeten blijken of de betrokken partijen in staat zijn de doelstellingen te realiseren. Werkzaam als adviseur natuur en landschap bij het Adviesbureau RBOi- Middelburg B.V. Waargenomen Rode Lijst soorten en kenmerkende dijkplanten Waargenomen soorten (totaal u soorten) Agrimonia eupatoria Althaea officinalis Ballota nigra subsp. foetida Briza media Carlina vulgaris Odontites verna Origanum vulgare Sherardia arvensis Torilis nodosa Tragopogon porrifolius Verbena officinalis van de RODE LIJST 3 Gewone agrimonie Echte heemst Stinkende ballote Bevertjes Driedistel Rode ogentroost Wilde marjolein Blauw walstro Knopig doornzaad Paarse morgenster Ijzerhard Waargenomen soorten van de RODE LIJST 4 (totaal 1 soort) Lathyrus nissolia Graslathyrus Waargenomen kenmerkende dijkplanten (totaal 28 soorten) Arenaria serpyllifolia Carex flacca Carex spicata Centaurea jacea s.l. Crepis vesicaria Cynosurus cristatus Daucus carota Dipsacus fullonum Erigeron acer Eryngium campestre Hieracium pilosella Hypericum perforatum Hypochaeris radicata Inula conyzae Lathyrus tuberosus Leucanthem vulgare Luzula campestris Medicago arabica Melilotus altissimus Myosotis ramosissima Ononis repens subsp. spinosa Picris echioides Pulicaria dysenterica Senecio erucifolius Tragopogon dubius Trifolium arvense Trifolium campestre Trisetum flavescens Gewone zandmuur Zeegroene zegge Gewone bermzegge Knoopkruid Paardebloemstreepzaad Kamgras Peen Grote kaardenbol Scherpe fijnstraal Echte kruisdistel Muizenoor Sint Janskruid Gewoon biggekruid Donderkruid Aardaker Gewone margriet Gewone veldbies Gevlekte rupsklaver Goudgele honingklaver Ruw vergeet-mij-nietje Kattedoorn Dubbelkelk Heelblaadjes Viltig kruiskruid Bleke morgenster Hazenpootje Liggende klaver Goudhaver

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 9