#1 NIEUW VOGELEILAND DANKZIJ STEUN VAN DE NATIONALE POSTCODELOTERIJ LOTERIJ NATIONALE de Philipsdam is met steun van de Nationale Postcodeloterij een aantal biotoopverbeterende maatregelen genomen ten behoeve van de vogels in het Krammer-Volkerak. De in het verleden aangelegde eilandjes zijn van bijzonder belang als broedgebied voor pioniervogels, zoals kluten en sterns. Als gevolg van oprukkende begroeiing nemen de aantallen van deze bijzondere broedvogels de laatste jaren sterk af. Behalve de opknapbeurt voor het eiland en de aanleg van een oever- zwaluwenwal omvatte het project ook een minder in het oog springend, maar daarom niet minder belangrijk onderdeel. De vooroever van de Slikken van de Heen bleek onderhevig aan sterke afslag. De bijdrage van de Postcodeloterij maakte het mogelijk om een extra vooroeverversterking aan te leggen. Hoe belangrijk dat is bleek weer eens bij de laatste broedvogeltelling. Het aantal broedende lepelaars is uitgebreid tot 34 paar. Als vogel- boulevard van Zeeland doet de Philipsdam zijn officieuze bijnaam nog steeds eer aan! Dat is een natuurlijke gang van zaken, maar anderzijds gaat het om een vogelgroep die door verschil lende oorzaken overal terrein verliest. Reden genoeg voor een bezinning op de mogelijkheden voor het maken van een blijven geschikte broedplaats. Dankzij financiële ondersteuning door de Nationale Postcodeloterij kon voor de vogelkijkhut bij de uitzicht toren op de Philipsdam een aan gepast eiland met een dikke toplaag van kokkelschelpen worden ge realiseerd. Het karwei werd uitge voerd in het vroege voorjaar, en half mei waren er al tal van kluten aan het broeden en leken ook de talrijk aanwezige visdieven zich ter plekke te gaan vestigen. Tijdens het grondwerk werd ook de directe omgeving van de observatie hut grondig aangepakt. Langs het toegangspad werd een brede kreek uitgegraven en het daarbij vrijkomen de zand is gebruikt voor de aanleg van een steilwand ten behoeve van onder meer oeverzwaluwen. Het is van groot belang dat de in de na bijheid aanwezige kolonie een alter natieve nestplaats ligt, omdat de oeverzwaluwen soms zonder direct aanwijsbare reden de neiging hebben om te verkassen.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 10