ta UIT HET BEHEER Vernatting Baarzandse kreek Rijkswaterstaat wil graag Rijksweg 58 aanpassen en verbeteren en heeft daar een strook reservaatsgrond van de Baarzandse kreek bij Groede voor nodig. Er leeft een grote bereidheid deze hoeveelheid grond te compenseren en we zijn met RWS en DLG in gesprek om de mogelijkheden te onderzoeken. moet eerst een milieuverkennend onderzoek worden uitgevoerd. Hiertoe zijn in december de slib- diktes gemeten. Deze gegevens zijn gebruikt om een OBN-subsidie voor de uitwerking van een bestek en voor de milieuvergunningen aan te vragen. Pas later kan een subsidie voor de uitvoering van het project worden aangevraagd. Het waterschap heeft de plaatsing van een stuw en de renovatie van een dam in de kreek uitgevoerd. De graslanden rond de kreek zijn aanzienlijk natter geworden. In eerste instantie als gevolg van de natte zomer en de herfst en de kleinschali ge maatregelen op de graslanden zelf, om afstroming van het hemel water te voorkomen. Maar op het einde van 1998 omdat de nieuwe stuw voor het eerst functioneel werd. De stuw was aanvankelijk op het gevoel vrij hoog ingesteld, er was nog geen peilschaal geplaatst, en het peil in de kreek steeg aanzienlijk. Het perceel aan de rijksweg was voor de helft geïnnundeerd. Later kwamen er klachten en is de stuwstand naar beneden bijgesteld, maar is het peil toch nog steeds hoger, dan in de periode voor de werken aan de dam. Zodra het peil is ingemeten en er een peilschaal is aangebracht kan de stuw precies worden ingesteld. De vernattingsmaatregelen zullen naar verwachting zowel voor de vogel stand als voor de moerasflora een gunstige uitwerking hebben. Uitbundige bloei van madelieven langs de Baarzandse kreek aanpassing te beginnen. Maar er is een nieuwe minister en het economisch tij zit een beetje tegen en aan het besluit tot de weg- verbetering is nog even uitgesteld. Een nog ontbrekend groot perceel reservaatsgebied is doorgeleverd aan de Stichting. Het perceel wordt ingezaaid en bij de bestaande weide gevoegd. In afwachting van de be sluitvorming over RW 58 en de daar opvolgende ontwikkelingen is de reservaatsvorming van de Baarzande volgens het NBP nagenoeg afgerond. Om de kreek te kunnen baggeren De planning is steeds geweest om in 2000 aan deze Aardkundig Zeeland Het fysisch geografische tijdschrift Aarde Mens brengt, met medewerking van de Provincie Zeeland, een themanummer uit over aardkunsige waarden en processen in Zeeland. Het nummer verscheen in april 1999 en belicht een aantal aardkundig interessante en waardevolle gebieden in onze provincie, zoals de Meeuwenduinen, de Yerseke Moer, het polderlandschap van de Zak van Zuid-Beveland, het Verdronken Land van Saeftinghe, de overgang van de binnenduinrand naar het oudland en de Voordelta. Het hoofdartikel gaat in op bescherming van aardkundige waarden op provinciaal niveau.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 16