daar ineens de aan de viervlek ver wante platbuik langs een nieuw uit gegraven kreek. En op het moment dat u dit leest zijn er vast en zeker al weer nieuwe soorten verschenen. Stof genoeg kortom, om een uitge breide excursie aan te wijden. We houden die op zaterdag 3 juli om 10.00 uur in de eendenkooi te Anna Jacobapolder. Vertrek vanaf het info- gebouwtje aan de Noordweg 49. De excursie is alleen toegankelijk voor donateurs en hun huisgenoten. Platbuik: de nieuwste aanwinst op de eendenkooi te determineren. Dan blijkt dat de heidelibel met maar liefst drie ver schillende soorten vertegenwoordigd is. Naast de bloedrode, zijn ook de bruinrode en de steenrode heidelibel present. Als je dat eenmaal weet kun je de mannetjes al aan de kleur met vrij grote zekerheid herkennen. Laag boven het gras vliegt nog een klein, donkergekleurd libelletje, met een prachtig gestreepte zijkant van het borststuk. De zwarte heidelibel, zo blijkt. Juffers Libellen worden ingedeeld in twee hoofdgroepen. Naast de echte libellen worden de waterjuffers onderscheiden. Ze verschillen van echte libellen onder meer door de stand van de vleugels, juffers in rusthouding vouwen de vleugels samen tegen het achterlijf, terwijl libellen de vleugels kruisgewijs naast zich houden. Juffers zijn bovendien in het algemeen veel tengerder dan echte libellen. Ook juffers blijken op de eendenkooi goed vertegenwoordigd. De meest algemene soort is het iriserend blauw getekende lantaarntje, die soms met vele tientallen tegelijk langs de koepelkreek vliegt. Ook de metaalgroen gekleurde houtpantser- juffer vliegt zowel in het bos als langs het water in groot aantal. Een grote verrassing was dit voorjaar de felrood gekleurde vuurjuffer, die zat te zonnen op een bramenblad aan de rand van het kooibos. Toen was ook alweer een nieuwe libel present: de oranjebruin getekende viervlek, direct te herkennen door een kenmerkende vlekkentekening op de vleugels. De plek waar de viervlekken rondvlogen, langs de rand van een rietzoom, bleek ook hun geboorteplaats te zijn. Op ongeveer een meter boven het water hingen aan tal van rietstengels larvenhuidjes van "uitgeslopen" viervlekken. De larven zijn roof zuchtige waterbewoners, die het op allerlei kleine waterbewoners voor zien hebben. Als ze eenmaal aan verpopping toe zijn kruipen ze langs een stengel naar boven om daar te verpoppen. Excursie Met de genoemde soorten is de libellenfauna van de eendenkooi nog zeker niet compleet. Half mei was Wil jij een libelle of Donald Duck? Op zaterdag 10 juli is er voor grote mensen een excursie, waarin zij op zoek gaan naar libellen. Nee, niet op zoek naar het tijdschrift dat je moe der misschien leest! Maar naar het dier Libelle. Misschien heb jij weieens een Libelle gezien. Het is een insect met een lang, dun, mooi gekleurd lijf en grote, doorzichtige vleugels. Hij vliegt vaak bij een sloot of plas. Gaan jullie ook mee, op zoek naar libellen? We gaan dan ook andere insecten zoeken. Bijvoorbeeld pissebedden, kevers, torren, spinnen, vliegen en duizendpoten. Neem daarvoor een doorzichtig potje, en als het kan ook een vergrootglas mee. Dan kan je de gevonden insecten even goed bekijken. Want er zijn zoveel verschillende kleine kriebelbeestjes! En je zult zien, dat ze helemaal niet 'eng' zijn! We gaan die kriebelbeestjes zoeken op de Eendenkooi in Sint Philipsland. Daar komen we vast Donald Duck en z'n eendenfamilie tegen. Want de Eendenkooi is een bos met daarin veel water, waar vroeger eenden gevangen werden. De man die dat deed, werd een kooiker genoemd. Hoe de kooiker eenden ving in een eendenkooi, en waarom hij dat deed, zullen we tijdens de excursie ook vertellen en laten zien. Dus als je de Libelle en Donald Duck eens niet wil lezen, maar wil bekijken, kom dan op 3 juli naar de Eendenkooi. We beginnen en stoppen op de zelfde tijd als de grote mensen, dus je kunt met je ouders of opa en oma meerijden! Tot ziens. Carolien Abrahamse. Paardenbijter; herkenbaar aan het gele "spijkertje'

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 21