WIE IS ER BANG VOOR EEN PISSEBED? DOOR CHIEL JACOBUSSE Het komt in de beste families voor. Bij het opruimen van een stapeltje oude kranten in een donkere hoel' blijkt het op de vloer eronder te wemelen van de pissebedden. Als er in dat illustere gezelschap ook nog een paar hooiwagens, een flinke spin of een stel oorwormen rondsprinten stijgt de paniek ten top. Help, help. enge beesten. Zijn ze echt zo eng of hebben ze alleen maar een imago-probleem? En wat is eigenlijk het nut van al dat klein gespuis? Het berkentakje: een meesterstaaltje op het gebied van camouflage ontmoet die niet verrukt was over de bloedrode flanken van een roodvlek- sluipvlieg. Maar je moet 'em een keer onder een binoculair gezien hebben, wil je in de gaten hebben hoe bijzonder zo'n beest is, dat zomaar in iedere willekeurige berm rondvliegt. Het is trouwens een on schuldige bloembezoeker die geen mens ooit overlast bezorgt. Maar, eerlijk is eerlijk, de familie telt wel degelijk een aantal echte plaag geesten. Om met het laatste te beginnen: als vandaag al die engerds uit zouden sterven haalt het merendeel van de overige aardbewoners het jaar 2000 niet eens. Onze pissebedden bijvoor beeld spelen een belangrijke rol in het omzetten van dood materiaal als afgevallen bladeren en -jawel- kranten papier in voor planten opneembare voedingsstoffen. Insecten en andere kleine dieren vormen een voedsel bron voor vogels, zoogdieren, vissen en zelfs voor de mens, ook al staat een broodje sprinkhaan niet op de Nederlandse menukaart. Zonder insecten die de bloemen bestuiven, zouden veel planten geen vruchten meer kunnen vormen. En zo kunnen we nog even doorgaan. De betekenis van klein gespuis staat dus buiten kijf. Dat vliegen, muggen, slakken en spinnen om het zachtjes te zeggen weinig populair zijn heeft misschien vooral met hun omvang en met hun talrijkheid te maken. Zou je één of twee keer per jaar een vlieg of mug tegenkomen, dan zou iedereen met hart voor de natuur direct warmlopen voor zo'n ontmoeting. Nu kennen we vliegen en muggen alleen maar als die onuitroeibare misbaksels die woon- en slaapkamer onveilig maken. Eigenlijk is dat een grove misvatting. Naast de paar soorten vliegen en muggen die zich binnenshuis wagen, zijn er alleen al in Nederland meer dan 4000 soorten die uitsluitend in het vrije veld leven. Hun levenswijze is zeker niet minder boeiend dan die van populaire dier- groepen als vogels en zoogdieren. En qua uiterlijk doen ze niet onder voor de meest kleurige andere dieren. Ik heb nog nooit iemand Rupsen van de kleine vos zijn bedekt met lange brandharen, waardoor ze door vogels en andere natuurlijke vijanden worden gemeden Petroleum Soms zijn ze alleen maar hinderlijk. Een bromvlieg die een hele zomer dag lang tegen de ramen zit te brommen is weliswaar vreselijk irritant, maar de schade blijft beperkt tot wat vieze vegen aan de ruiten. De gewone kamervlieg heeft de hinderlijke gewoonte om tijdens de maaltijd op onze broodjes of in de jampot te landen. Niet echt fris als je bedenkt dat-ie met evenveel ent housiasme op een verse hondendrol of een rottend kadaver landt. En helemaal onsmakelijk als je beseft dat zo'n vlieg eerst wat verteringssap met restanten van zijn vorige maal-

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 4