ifla j 1996. Ondertekening van het eerste sponsorcontract van Het Zeeuwse Landschap. Willems (tweede van fggj I rechts) kijkt toe. vijftiger jaren verkregen uit een le gaat, maar al snel daarna waren de gebouwen doorverkocht. Het verval len koetshuis werd voor fl 15.000 teruggekocht en de bovenverdieping werd omgebouwd tot kantoor, terwijl de benedenverdieping als werkplaats annex opslagruimte in gebruik werd genomen. Voor Els Willems, de echtgenote van Robert, was de verhuizing naar Landtust een hoogtepunt. Zij was tijdens de kantoor-aan-huis-periode aangesteld als secretaresse en raakte net als haar echtgenoot steeds meer met de Stichting vergroeid. Ze verliet een goedbetaalde baan als secre taresse bij ESSO-Nederland om mee te helpen aan de opbouw van Het Zeeuwse Landschap. "In financiële zin was het een aderlating, maar in de toenmalige omstandigheden een logische keuze. Via het Arbeidsbureau kon in het kader van de toen geldende Werk- gelegenheidsverruimende maat regelen (WVM) tegen gunstige voor waarden personeel worden aan gesteld en daarmee was de basis voor verdere uitgroei gelegd. Aankopen Omdat de hoogte van de overheids subsidies afhankelijk was van de oppervlakte aan terreinbezit groeide de begroting automatisch mee met de verwerving van steeds meer natuurgebieden. Willems weet niet direct een aankoop te noemen die er uitspringt. "Eigenlijk was het een aaneenrijging van prachtige verwer vingen. De Stichting heeft een uit zonderlijk sterke groei doorgemaakt in de laatste decennia". Na wat aandringen noemt Robert toch enkele aankopen die bijzonder veel voldoening gaven: "het particuliere deel van het Verdronken Land van Saeftinghe, de Eendenkooi in Anna lacobapolder, maar ook het stukje bij beetje in handen krijgen van de Yerseke Moer". "Aanvankelijk wilde de overheid niet subsidiëren voor aankopen in de Moer. De eerste aankoopmogelijkheden sprongen af, omdat de overheid de status als natuurgebied niet zag zitten. Bovendien werd de vraagprijs, zeven duizend gulden per hectare, te hoog geacht". Inmiddels wordt de Yerseke Moer alom beschouwd als één van onze belangrijkste reservaten en de grondprijs bedraagt het tienvoudige van toen. "Dat bewijst hoeveel er in de loop der tijd veranderd is". De Yerseke Moer was goed voor meerdere primeurs. Het was de eer ste ruilverkaveling waar een natuur beschermer als lid van de ruilver kavelingscommissie werd opge nomen. De eer viel te beurt aan Robert Willems. Hij diende er de natuurbelangen tot algemene tevre denheid en de goede relatie die werd opgebouwd met de streek is nog steeds van grote waarde. Zo werd de Yerseke Moer ook het eerste gebied in Zeeland waar via natuur ontwikkeling landbouwgrond werd omgezet in natuurgebied. Dat gebeurde om een enclave tussen het Kanaal door Zuid-Beveland en het bestaande reservaat te benutten voor ganzenopvang en een verbeterde hydrologie van de Moer. "De moeilijkste aankoop was wel die van Sint Philipsland buitendijks" zegt Robert, die pratend over verwer vingen steeds meer op zijn praat stoel komt. "Het ging om één van de meest waardevolle delen van de Oosterschelde, maar aankoop werd door de provinciale overheid onnodig geacht. Er was flink wat discussie in de Staten". De verwerving ging toch door, ook dankzij aankoop van de ambachtsheerlijkheid Stavenisse als strategisch ruilobject. Tot de eigen dommen van de Ambachtsheerlijkheid Procentuele groei van de provinciale landschappen over de laatste 11 jaar 100,0 90,0 80,0 70,0 60,0 50,0 40,0 30,0 20,0 10,0 0,0 -

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 12