behoorden zeewerende dijken en het was bekend dat het Waterschap die graag wilde verwerven. Uiteindelijk vond er een ruil plaats met het Waterschap, waarbij de uit natuur wetenschappelijk oogpunt waarde volle buitendijkse gronden geruild werden voor zeewerende dijken die voor het Waterschap belangrijk waren. Met enige trots haalt Willems een grafiek voor de dag waarin de uitbreiding van het terreinbezit in de loop der jaren gevisualiseerd wordt. De gemiddelde groei bedraagt over de afgelopen decennia ongeveer 300 hectare per jaar, terwijl de door de overheid om financiële redenen ingestelde aankooplimiet uitgaat van 85 hectare per jaar. Onafhankelijkheid "In de jaren tachtig brak bestuurlijk het besef door dat een al te grote afhankelijkheid van overheids subsidies op gespannen voet zou kunnen staan met een zelfstandige koers van Het Zeeuwse Landschap". Vanaf het 50-jarig jubileum in 1986 werd een aantal grote akties gevoerd om de achterban te verbreden. Met succes: het aantal donateurs steeg sindsdien met vele honderden pro centen. Niet alleen van belang voor financiële onafhankelijkheid, maar ook uit een oogpunt van maat schappelijk draagvlak voor de doel stellingen van de Stichting. Het Zeeuwse Landschap behoort, uit gedrukt in percentage van de bevol king, tot de Landschappen met de grootste achterban onder de bevol king. Voor verdergaande financiële onafhankelijkheid waren de contac ten met particuliere fondsen als het Prins Bernhard Fonds, het VSB Fonds en de Nationale Postcodeloterij van groot belang. Vooral bij de contacten met de NPL speelde Willems ook landelijk een belangrijke rol. "Ons streven werd om de afhankelijk heid van overheidssubsidies terug te brengen tot minder dan vijftig pro cent. Donateurs, fondsen, sponsors en legaten hebben ervoor gezorgd dat die limiet inmiddels gehaald is. Het Koetshuis op landlust. In 1979 omgebouwd tot hoofdkantoor van de Stichting. Zoveel steun, vanuit alle geledingen van de maatschappij schept natuur lijk ook de nodige verplichtingen. "|e moet laten zien waar je mee bezig bent, en het publiek van de natuur laten meegenieten zoveel het maar kan" aldus Willems. Onder zijn leiding ontwikkelde Het Zeeuwse Landschap een netwerk van natuur- gidsen die vrijwel dagelijks groepen van geïnteresseerden rondleiden in de natuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap. "Die vrijwilligers vormen een enorme steun in de rug, het zijn in feite de ambassadeurs van onze Stichting". Toekomst Over zijn eigen toekomstplannen heeft Willems nog geen duidelijk beeld voor ogen. Momenteel werkt hij op projectbasis voor de Unie van Landschappen en er is van verschil lende kanten een uitnodiging om zijn kennis en expertise beschikbaar te stellen voor het internationale natuurbeschermingswerk. Hij heeft nog geen beslissing genomen. "Eigenlijk is het voor het eerst dat we hier thuis in Kortgene eens van onze eigen woonomgeving kunnen genieten". Maar zo vaag als de eigen plannen zijn, zo concreet is Robert Willems over de toekomst van de Stichting. "Het gaat erom dat de nu aanwezige ruimte wordt benut om de hoofd doelstellingen verder gestalte te geven. Aankoop en beheer blijven de belangrijkste taken van Het Zeeuwse Landschap. Om ze goed uit te voeren moet er ook blijvend gewerkt worden aan een breed draagvlak onder de Zeeuwse bevolking". Ik mag niet weg voordat Robert Willems nog iets gezegd heeft over "zijn" mensen. "Alles wat er bereikt is, kon alleen bereikt worden dankzij hun inzet en professionaliteit. Zeker de laatste jaren is een aanpassing van het personeelsbestand wat achtergebleven bij de sterke groei van de organisatie. De noodzaak om de organisatie aan te passen doet zich bij een sterk groeiende club als Het Zeeuwse Landschap regelmatig gelden. Zowel qua aantal als voor wat betreft het kennisniveau heeft de Stichting af en toe een flinke injectie nodig om de ontwikkelingen adequaat te blijven volgen. Ik ben blij dat de professionele hulp van een organisatiebureau is ingeroepen om daaraan gestalte te geven". 3,5 Percentage leden per aantal inwoners van de Provincie 3 2,5 2 r 1,5 1 - 0,5 0

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 13