OP ZOEK NAAR... PADDESTOELEN 1 DOOR CHIEL JACOBUSSE estoelen spreken tot de verbeelding. Vanouds worden ze in verband gebracht met spoken en geesten, elfen en kabouters. Dat bijgeloof is ook niet zo verwonderlijk, want veel dingen uit het padde stoelenrijk zijn op het eerste gezicht volkomen onbegrijpelijk. Hun plotseling verschijnen en verdwijnen, de merkwaardige vormen en kleuren, en niet in de laatste plaats, de sterke giftigheid van sommige soorten. De rode kelkzwa zijn onze Nederlandse bossen maar al te kwetsbaar. De honingzwam behoort tot de eetbare paddestoelen, net als de weidechampignon die aan het einde van de zomer op de gazons van Ter Hooge verschijnt. Met het eten van wilde champignons is het overigens altijd oppassen. Tussen de eetbare exemplaren komen niet zelden walgelijk smakende of zelfs giftige champignons voor. Zo is het ook op Ter Hooge, waar bijvoorbeeld de indringend naar carbol stinkende carbolchampignon voorkomt. Verzamelaars hanteren de vuistregel dat champignons die bij kneuzing geel kleuren verdacht zijn, terwijl de soorten die roze verkleuren veilig zijn. Op Ter Hooge is wel of niet giftig niet zozeer van belang, want natuurlijk is het niet toegestaan om daar paddestoelen te "oogsten". Naast plaatjeszwammen in allerlei kleuren en maten herbergt Ter Hooge ook paddestoelen uit heel andere families. Stuifzwammen bijvoorbeeld, zoals de bekende reuzenbovist. Dat is een rolronde zwam, die zo groot Paddestoelen gelden voor veel men sen als uitgesproken bosbewoners. Voor een deel is dat terecht, want nergens is het aantal in het oog springende soorten en individuen zo groot als in oude bossen. Toch zijn er ook soorten die zich alleen thuis- voelen in weilanden, in de duinen of zelfs op het schor, leder landschaps type herbergt zijn eigen karakteris tieke paddestoelen en het aantal soorten dat in Nederland voorkomt loopt in de duizenden. Op het landgoed Ter Hooge zijn alles bij elkaar meer dan 200 verschillende soorten gevonden. Daaronder zijn algemene soorten als de geschubde inktzwam, de honingzwam en de üp stobben verschiint anijschampignon, maar ook zeld zaamheden als de rode kelkzwam en massaal de gewone de prachtmycena. Stof genoeg voor zwavelkop. een boeiende verkenningstocht. Hoewel ook hierop weer de nodige uitzonderingen gelden is de herfst daarvoor de geschikte tijd bij uitstek. Een soort die al vroeg in het najaar verschijnt is de honingzwam. Het is een fraaie bruine plaatjeszwam met een getijgerde steel met een ring eromheen. De plaatjeszwammen zijn de bekendste paddestoelen. Ze bestaam uit een steel met een hoed, met aan de onderkant van de hoed de plaatjes of lamellen, die vanaf de steel naar de hoedrand lopen. Aan die plaatjes worden de sporen, zeg maar de zaden van de paddestoel gevormd. Bij een middelgrote padde stoel zijn dat er zo'n één miljard! De honingzwam is bij bosbouwers berucht. Het is een parasiet die bomen aantast en een boom die eenmaal met honingzwammen bezet is, is ten dode oopgeschreven. Bomen die door de honingzwam zijn aangetast zijn te herkennen aan de aanwezigheid van zwarte 'rhizomorfen', een soort wortelachtige uitlopers, die wel wat op dropveters lijken. Net als alle parasieten heeft de honingzwam het in de eerste plaats voorzien op zieke en verzwakte bomen en wat dat betreft hoort de zwam in een gezond bos gewoon thuis. Problemen ontstaan pas als bomen door andere oorzaken als zure regen, een te lage waterstand of een teveel aan mest stoffen in de bodem hun vitaliteit verloren hebben. Wat dat betreft

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 14