Zo KINDEREXCURSIE Judasoren zijn alom aanwezig op de vlierstruiken. kan worden als een flinke strandbal. Als de sporen binnenin de zwam rijp zijn barst de bol aan de bovenkant open en dan komen de sporen vrij. Dat zijn er zoveel dat het soms dagenlang lijkt alsof er een rook- pluimpje uit de zwam opstijgt. Dat zijn de sporen die door de wind verspreid worden. Langs de bos paden komt vaak de aardappelbovist voor. Ook weer zo'n rondachtige zwam, die dankzij de kleur en de schubjes op de buitenkant sprekend op een aardappel lijkt. Weer heel anders van vorm zijn de bekerzwammen. Daar zijn heel kleine soorten bij, zoals het esdoorn bekertje, dat op de stelen van afgevallen esdoornbladen groeit en het eikelbekertje dat zich vestigt op rottende eikels op de bosbodem. Het zijn soorten die je alleen opmerkt als je er speciaal naar op zoek gaat. Heel anders is dat met de felrood gekleurde rode kelkzwam die plak katen van enkele centimeters door snede op de kale bosbodem vormt. Het is een zeldzaamheid die in Nederland alleen in het Deltagebied en in de Flevopolders regelmatig aan te treffen is. Met het beschrijven van een paar soorten is het plaatje van de pad destoelenflora op Ter Hooge nog lang niet getekend. Zo zijn er de uiterst giftige groene knolamaniet, de alom op vlieren voorkomende judasoren en de alleen onder haag beuken groeiende haagbeukmelk- zwam. Wie meer van de paddestoelen op Ter Hooge wil weten is welkom op onze speciale donateursexcursie op zaterdag 16 oktober om 10.00 uur. We vertrekken vanaf de parkeer plaats bij het koetshuis. Tot dan. "Op een grote paddestoel, rood met witte stippen..." Dit liedje kun je vast meezingen! Maar heb jij zo'n paddestoel met een rode hoed met daarop witte stippen weieens in het echt gezien? Of heb jij andere paddestoelen gezien? Welke kleur waren die? En wanneer heb je die gezien? Waarschijnlijk was dat in de herfst. Want in de herfst komen de meeste paddestoelen boven de grond. Maar ze zitten ook in de winter, het voorjaar en de zomer op die plaats. Maar dan kun je ze niet zien. Op die plaats zit er dan een schimmel in de grond. In het najaar maken die schimmels vruchten, net als bijvoorbeeld kastanjes en eikels. Bij die schimmels zijn die vruchten 'paddestoelen'. Zij zorgen voor de versprei ding van de zaden. Heb jij een idee waar die zaden in de paddestoel verstopt zitten? Om dat te ontdekken en goed te bekijken moet je een spiegeltje meenemen. Maar we gaan natuurlijk eerst speuren naar de paddestoelen zelf, en het liefst naar zoveel mogelijk verschillende soorten! Goed speuren!... Want paddestoelen groeien niet alleen op de grond, maar er zijn ook soorten die op bomen groeien. Het elfenbankje is een voorbeeld van een padde stoelensoort die op een boom groeit; misschien dat je die weieens gezien hebt. We gaan op 'paddestoelenspeurtocht' in het bos van het landgoed Ter Hooge, op zaterdag 16 oktober. Je kunt misschien wel met je ouders of opa of oma meerijden die naar de donateursexcursie gaan. Want ook die excursie begint om tien uur en duurt tot ongeveer kwart voor twaalf. Carolien Abrahamse Libellen De vorige kinderexcursie ging over libellen. We hebben heel veel gezien, snaar libellen waren er die ochtend bijna niet. Toch hebben drie deelnemers aan de tocht een heel mooie libcllentekeninggemaakt. Richard en Wilco Wisse en Joanne Karkdijk: hartelijk bedankt voor jullie tekeningen. We vinden ze zo mooi dat we ze alle drie opnemen in Zeeuws Landschap. Tot een volgende keer. Groetjes van Carolien pp Richard Wisse

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 15