HELDEN VAN DE OOSTERSCHELDE DOOR PETER BROUWER Een wandeling rondom de Oosterschelde. "En dan nu de weersverwachting van het KNMI voor zaterdag 5 juni: vanuit het Zuidwesten veel regen met kans op onweersbuien. De wind is matig kracht vijf. In de middag minder regen en kans op opklaringen." Om half vier gaat de wekker en snel kijk ik naar buiten om te zien of het regent. Gelukkig het is nog droog, maar vooral erg donker. Snel naar bene den om koffie te zetten en lunch pakketten te smeren. Uit gewoonte loop ik naar de deurmat om de krant op te halen. Ik word echter teleur gesteld, hij is vandaag niet bezorgd! Hoe kan dat nu? Plotseling schiet het door mijn hoofd dat de krant nog niet bezorgd is omdat het nog te vroeg is. Om half vijf rij ik over verlaten wegen naar Waterland Neeltje Jans. Nog minder dan twee uur te gaan en dan zullen 170 wandelaars van start gaan om een rondje Oosterschelde te lopen. Ik kan eigenlijk niet spreken van "een rondje Oosterschelde" want tegelijkertijd zijn vele van hen licht gespannen. Navraag leert dat het toch elke keer weer spannend is hoe de benen zich die dag houden, of de route erg zwaar is en of het weer mee wil werken. Steeds meer wandelaars melden zich bij de inschrijfbalie. De opkomst is goed en mensen hebben zich (nog) niet laten afschrikken door de slechte weersberichten. Om zeven uur vallen dikke druppels uit de grijze massa boven ons hoofd. De eerste wandelaars lopen op de stormvloedkering richting Schouwen en echt genieten van het zicht op de Oosterschelde is er niet meer bij. Terwijl ik droog in de auto zit zie ik vele wandelaars knokken met de elementen. Aan het einde van de kering geven de eerste wandelaars op. "Nee we zien het echt ziet zitten, we kwamen voor het natuurschoon, maar met dit weer vinden we er niets aan", zegt een man uit Dordrecht. Ik ben bang dat velen hun voorbeeld zullen volgen, maar dat valt gelukkig mee. De meeste wandelaars reageren laconiek en laten zich door deze slechte omstandigheden niet uit het veld slaan. Bij de Plompe Toren is de eerste stempelpost ingericht. Totaal door weekte wandelaars voelen weinig tot geen behoefte om te genieten van het schitterende uitzicht over de inlagen en de Oosterschelde. Arjan Boon van Natuurmonumenten heeft dan ook weinig werk met het geven van voorlichting over het gebied dat in beheer is van Natuurmonumenten. Wandelaars kiezen er voor om zo snel mogelijk hun route te vervolgen richting Schelphoek. het gaat tenslotte om een afstand van 52 kilometer. OK, de minder geoefende wandelaar kan een af stand lopen van 22 kilometer lopen om vervolgens vanaf Zierikzee met de boot De Friesland terug te varen naar het startpunt, maar ook dit blijft een prestatie. Om vijf uur arriveren de medewer kers van Waterland Neeltje jans. De inschrijfbalie is snel ingericht. Ik loop nog een keer naar buiten om naar de inmiddels dreigende lucht te kijken. Voorlopig houden we het droog, maar de lucht doet het ergste ver moeden. De eerste wandelaars melden zich om half zes. De sfeer is gezellig maar

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 16