spitst en ingepast worden. We zullen ook de bestaande initiatieven en ideeën tegen het licht houden. Ik denk dat we het, gegeven de vele verschillende waarden die de natuur rondom de Oosterschelde te bieden heeft, niet moeten zoeken in gigantische centra met grote parkeer plaatsen maar veel meer in een snoer van pareltjes rondom het gebied." Hebt U er vertrouwen in dat iedereen aan dat snoer wil helpen rijgen? "Toch wel. Ik weet wel dat er ge meenten zijn die hebben gemeld pas te willen bijdragen als er een bezoe kerscentrum binnen hun grenzen komt. Maar ik geloof toch stellig dat ruim op tijd het inzicht zaal komen dat we hier met een Zeeuws project bezig zijn. Met een gebied waar we met zijn allen trots op zijn. juist de verschillen en hun onderlinge samen hang maken de aantrekkelijkheden in de gemeenten rond de Oosterschelde zo interessant. Ik hoop dat iedereen zijn voordeel gaat doen met het Nationaal Park. Dat kan want de minister heeft geld beschikbaar gesteld voor twee fulltime functiona rissen die zich zullen bezighouden met de ontwikkeling van natuur- gerichte recreatie en educatie. In alle andere Nationale Parken is dat maar hooguit een medewerker voor halve dagen. De gemeenten kunnen zelf meebepalen hoe het allemaal handen en voeten krijgt want ze stellen zelf mede het beheers- en inrichtingsplan vast." Voor de Oosterschelde geldt een betredingsregeling. Je mag niet overal zomaar komen. Niet iedereen is daar blij mee. Kunt U daar veran dering in brengen? "Dat weet ik niet. Als het Oliegeultje voor de scheepvaart gesloten moet blijven en als plezierboten niet op de Roggeplaat mogen liggen, heeft dat een dui delijke reden: het voor komen van verstoring. Dat wil nog niet zeggen dat de Ooster- scheldedicht is voor recre anten of dat er een slot op het hek zit. Onze taak wordt het om dergelijke maatregelen begrijpelijk te maken, om dat Oliegeultje en de Roggeplaat toch te laten zien, op een andere manier. Daar zijn die functionarissen voor. De betredingsregeling is er niet om het nieuwsgierige publiek iets te onthouden. Integendeel! Die is er juist om ook in de toe komst nog van de natuurlijke waarden te kunnen genieten." Wanneer gaat het achtervoegsel "i.o." van het Nationaal Park Oosterschelde af. Met andere woorden: wanneer is de Oosterschelde definitief een Nationaal Park? "We zijn momenteel bezig om de procedures af te spreken. We moeten keihard aan het werk, zodat de Minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij wellicht aan het einde van volgend jaar het beheers en inrichtingsplan kan goedkeuren. Het moet natuurlijk ver voor die tijd af zijn omdat het nog overal getoetst moet worden en van een advies voorzien van de commissie die over alle Natio nale Parken gaat. Een kwes tie van de mou wen opstropen en aan de arbeid! Ik heb er in ieder geval veel zin in."

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 19