0| De tureluur is één van de meest kenmerkende broedvogels van hel schor. verdwalen of overvallen worden door opkomend tij. Het getijdeverschil bij Saeftinghe is 5 meter en de geulen lopen zeer snel vol. Laagwatertellingen duren ongeveer 5 uur en tijdens de telling worden de nodige kilometers in moeilijk begaan baar terrein afgelegd. Na afloop worden tussen de verschillende telgroepen ervaringen uitgewisseld (om dubbeltellingen uit te sluiten) en wordt er een eindtotaal opgesteld. Na gedane arbeid is het onder genot van een drankje nog altijd even na genieten in het plaatselijke café. Tijdens deze tellingen is aangetoond dat het gebied internationale waar den (meer dan 1% van de populatie verblijft gelijktijdig in het gebied) heeft voor bepaalde vogelsoorten. Het gaat hierbij bijvoorbeeld om lepelaar (maximaal 190 exemplaren), grauwe gans (maximaal 38282), bergeend (maximaal 3400 exem plaren), pijlstaart (maximaal 20.751 exemplaren), smient (maximaal 40300). De exacte aantallen van iedere telling zijn terug te vinden in het jaarverslag. De hoogwatertellingen worden uit gevoerd bij de zogenaamde hoog- watervluchtplaatsen. Met name steltlopers groeperen zich tijdens hoogwater op bepaalde locaties. Door het hoge water zijn hun voed- selgebieden tijdelijk onbereikbaar, daarom rusten ze gezamelijk uit. Met behulp van een telescoop zijn de vogels op naam te brengen en is het mogelijk ze te tellen. Onderzoek In de loop der jaren zijn er ook diverse onderzoeken uitgevoerd. Er is een voedselonderzoek verricht naar één van de meest kenmerkende soorten, de grauwe gans. Deze vogel heeft met zijn graasgedrag een grote invloed op het gebied. Ook is er onderzoek gedaan naar slaap plaatsen van vogels in Saeftinghe. Saeftinghe heeft inmiddels een grote reputatie opgebouwd als slaapplaats voor bruine- en blauwe kiekendieven. Vanaf circa 1 uur voor zonsonder gang verzamelen de kiekendieven zich boven de rietvelden waar ze vaak gezamelijk in gaan slapen. Met behulp van een telescoop zijn ze makkelijk te tellen. Indien er meer dere slaapplaatsen zijn is het wat lastiger, de telgroep wordt dan opgedeeld. Het ringen van vogels levert veel informatie op. Al enige jaren worden jaarlijks visdieven geringd. Visdieven die in Saeftinghe zijn geringd zijn teruggemeld uit Senegal en Ghana. Ringonderzoeken die recent zijn gestart zijn onderzoeken naar zilver meeuwen en bruine kiekendieven. Daarnaast is er in 1997 een ring- onderzoek gestart om meer inzicht te krijgen in de waarde van (rietvelden in het Verdronken Land van Saeftinghe voor door trekkende en overwinte rende zangvogels. In overleg met Het Zeeuwse Landschap is een ring- vergunning aangevraagd. Met het uitvoeren van een opdracht voor het Rijks instituut voor Kust en Zee is door de vogelaars 5000 gulden verdiend, deze zijn geïnvesteerd in ringmate- rialen. De eerste resul taten zijn verbluffend en gebleken is dat de waarde van Saeftinghe voor doortrekkende zangvogels groter is dan verwacht. Vele duizenden zangvogels maken tijdens de trek gebruik van de rietvelden in Saeftinghe om op krachten te komen. Saeftinghe is dus ook voor zangvogels als Rietgors, Blauwborst, Kleine Karekiet etc., een belangrijke 'stepstone' tussen broedgebied en overwintergebied. Voor grotere vogels is dit met tellingen al eerder vastgesteld. Toekomst Het inventariseren, tellen en onder zoeken gebeurt op vrijwillige basis en alle kosten worden tot nu toe door de vrijwilligers zelf gedekt. Alle medewerkers zijn echter zeer betrokken met het Verdronken Land van Saeftinghe en dus zeer gemo tiveerd. De telgroep bestaat uit en kele tientallen medewerkers uit België en Nederland, de meeste tellers gaan al jarenlang mee en hebben zeer veel ervaring. In de toekomst is het noodzakelijk dat het periodiek inventariseren en tellen voorgezet wordt. Ook blijft het nood zakelijk bestaande onderzoeken voort te zetten en nieuwe onder zoeken op te starten. Jaarverslag Zoals vermeld, zijn alle gegevens gepubliceerd in een jaarverslag. De jaarverslagen 1996-/1997 en 1997/ 1998 zijn gebundeld tot één verslag. De hierboven in het kort behandelde onderwerpen worden in het iets meer dan 100 pagina's tellende verslag uitvoerig behandeld en uitgewerkt. Het verslag is te bestellen of op te halen bij het bezoekerscentrum in Saeftinghe. De kosten zijn f 17,50 (exclusief porto en verzendkosten). Telefoon bezoekerscentrum Saeftinghe: 0114-633110. Do kokmeeuw is ondanks een sterke teruggang nog steeds een talrijke broedvogel in Saeftinghe.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 21