VAN DE REDAKTIE CHIEL JACOBUSSE Dit nummer opent met de aankon diging van de aktiviteiten in de Week van het Landschap die dit jaar ge houden wordt vanaf 18 september. Gezamenlijk met de andere Land schappen is er gekozen voor het thema "klein gespuis" met de bedoeling om aandacht te vragen voor allerlei kleine diersoorten die ons landschap bevolken. Het is een onderwerp waar je in het dagelijks leven weinig bij stil staat. Insecten en andere kleine dieren maken onderdeel uit van onze dagelijkse leefwereld; vanaf de vliegen en muggen binnenshuis tot de mieren, wespen en bijen op de bloemen in de tuin. Ze zijn er gewoon en veelal is de aandacht die eraan besteed wordt beperkt en oppervlakkig. Toch is het insectenrijk een fas cinerende wereld. Er leven in Nederland alleen al vele tienduizen den soorten en ongetwijfeld zijn er nog tal van soorten waarvan het voorkomen of zelfs het bestaan niet eens bekend is. Zo leeft er in Saeftinghe een vlindertje dat nog maar enkele jaren geleden voor het eerst werd beschreven. Liefhebbers Natuurlijk wordt het wetenschappe lijke werk van het registreren en beschrijven van kleine diersoorten in eerste instantie gedaan door weten schappers die zich beroepsmatig met het onderwerp bezig houden. Maar in Nederland is er vanouds een kleine kring van amateurs die zich in in secten verdiepen. De laatste jaren is de groep van liefhebbers sterk groei ende. Veel mensen besteden hun vrije tijd aan het in kaart brengen van allerlei kleine dieren. De charme daarvan is dat de eerste beste liefhebber met veldwaarnemingen belangrijke ontdekkingen kan doen. Dat kan zijn ten aanzien van het voorkomen van soorten, maar vooral ook op het gebied van levenswijze en gedrag. Er zijn zoveel soorten waarvan de levenswijze volslagen onbekend is, dat vaak iedere waar neming telt. Natuurlijk zijn amateurs er in het algemeen niet in de eerste plaats op uit om de wetenschap te dienen. Het gaat om de persoonlijke interesse voor "wat groeit en bloeit". Wie -vaak ook letterlijk- voor het klein gespuis door de knieën gaat krijgt taferelen te zien die niet onder doen voor wat zich afspeelt op de Afrikaanse savannes of in het tro pisch regenwoud. Luizen Een plant in de tuin die met blad luizen bezet is biedt al voldoende stof voor tal van waarnemingen. De zoete stof die de luizen afscheiden -"honingdauw"- lokt mieren aan, die dol zijn op het kleverige spul. Ze blijven rondom de bladluizen rond hangen en stimuleren de beestjes met hun voorpoten om zoveel mo gelijk honingdauw af te scheiden. Maar de bladluizen worden ook belaagd door allerlei natuurlijke vij anden. Lieveheersbeestjes bijvoor beeld zijn notoire bladluisverslinders, maar als die op de plant neerstrijken gaan de mieren hun melkkoetjes met hand en tand verdedigen. Niet zelden moet het lieveheersbeestje onverrichter zake de aftocht blazen. Maar dan is er alweer een zweefvlieg die tussen de luizen neerstrijkt om zijn eitjes af te zetten. De zweefvlieg- larven hebben dan, zodra ze uit het ei komen een bladluizemaal bij de hand. Het zijn maar een paar willekeurige voorbeelden uit een lange reeks. Graag nodigen wij u ook vanaf deze plaats van harte uit om aan de akti viteiten tijdens de Week van het Landschap mee te doen. Er komen diverse deskundigen om iets over "hun" diergroep te vertellen tijdens speciale tochten door het Verdronken Land van Saeftinghe. Juist in dat soort grootschalige natuurgebieden kom je soms nog voor onverwachte verrassingen te staan. Omslagfoto Nazomer in het Groote Gat bij Oostburg. Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 0113-569110 Telefax 0113-569111 Postrekening 245740 Bank; ABN'AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie van den Boom - GJ.C. Buth - M. Jacobusse - M. van der Jagt - j. Karkdijk - A. v.d. Wees Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46, Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 0113-250505 Telefax 0113-250300 Vormgeving en productie Boom Kollektief, Goes Foto's en illustraties Chiel Jacobusse Hannie Joziasse Ron Brouwer M. van Wouwe Peter Brouwer Archief Zeeuws Landschap Adri Karman Inhoudsopgave i, 5,9,10, ii, 12,13,14,19,21 *4. 15 18,19 21 16,17 7,8 4. 5. 6 Agenda 2, 22 Van de bestuurstafel 3 Klein gespuis: excursies met een wetenschappelijk tintje 4 Onder je voeten: Aardkundige waarden in Zeeland 7 Afscheid van een gedreven directeur 11 Op zoek naar... paddestoelen 14 Helden van de Oosterschelde 16 Oosterschelde wordt Nationaal Park 18 Vogelonderzoek in Het Verdronken Land van Saeftinghe 20 Sponsors/advertenties 23

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 3