Het bezoekerscentrum. planten. De excursie hoeft bij slecht weer helemaal niet in duigen te vallen. Want van Lejops wordt verondersteld dat-ie juist bij regen achtig weer aktief is, omdat dan de bloemen van zeebies opengaan. Donderdag 23 september: Bijen Excursieleider: Chiel jacobusse, Het Zeeuwse Landschap. Er zijn honderden soorten inlandse bijen, elk met hun eigen kenmer kende levenswijze. Zo leeft in de schorren van het Verdronken Land het schorzijdebijtje, die zich helemaal gespecialiseerd heeft op de zeeaster. De massale bloei in september zorgt ervoor dat we deze zeldzame, typisch Nederlandse soort vrijwel zeker zullen tegenkomen. Mits het weer meewerkt, want bijen zijn echte mooiweerbeesten. Onder de wilde bijen zijn ook veel soorten met een parasitaire levenswijze, de zoge naamde koekoeksbijen. Vrijwel iedere bijensoort heeft met zo'n plaaggeest te maken. Het schor zijdebijtje wordt geparasiteerd door de schorviltbij, Epeolus tarsalis rozenburgensis. Die schorviltbij werd in 1949 ontdekt in het voormalig natuurgebied De Beer. Behalve daar is de schorviltbij alleen bekend van het Verdronken Land van Saeftinghe. Daar is de soort in de jaren zeventig herhaaldelijk gevangen, maar in de jaren negentig kon de schorviltbij tot op heden niet worden teruggevon den. Wie doet er mee aan een poging om de schorviltbij terug te vinden? Vrijdag 24 september: Leven in het slik Excursieleider: Ed Stikvoort, Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat Rijksinstituut voor Kust en Zee, Middelburg Het getij is een alomtegenwoordig fenomeen in het Zeeuwse landschap. De eb laat er grote stukken platemn en slikken droogvallen in de Ooster en Westerschelde en de Voordelta. Voor velen zijn dit slechts zandban ken, maar voor vogels en vissen, krabben en garnalen, vormen deze een rijk gevulde dis: ze bulken van het kleine gespuis. Er leven onder andere schelpdiertjes, wormen en kreeftjes in. De zeepier die er leeft kent u wellicht: goed aas om een kabeljouw aan de haak te slaan. En de kokkel, gewaardeerd ex- portprodukt voor de Spaanse paella. Maar weet u dat er nog veel meer soorten leven, in vaak duizelingwek kende aantallen? Sommige soorten zijn zo taltijk aanwezig dat ze ondanks hun geringe afmetingen te horen zijn: het zogenoemde wadgeruis. Ook in de brede geulen van en de slikken rond Saeftinghe ruist het van het leven. Ontdek welke diertjes dit natuurconcert spelen, en zie hoe sommige soorten hun aanwezigheid voor de aandachtige toeschouwer verraden. Zaterdag 25 september: Vlinders in het schor Excursieleiders: diverse medewerkers Zeeuws Landschap. Laat in het jaar zijn bloeiende planten bijna overal schaars, maar Saeftinghe is dan juist één enorme bloemenzee. Grote aantallen nectarliefhebbers storten zich dan op de bloeiende schorrenplanten. Op deze dag speciaal aandacht voor dagvlinders. Dan gaat het niet zozeer om zeldzame soorten, maar om ver trouwde verschijningen als de kleine vos, de dagpauwoog, de gamma-uil en verschillende zandoogjes. De aan tallen ,j» r kunnen indrukwekkend hoog zijn, en wat valt er juist dan veel over het gedrag van vlinders te leren. Natuurlijk wordt op deze laatste excursie ook nog een teruggeblikt op alles wat er die week ontdekt en gevonden is. Het wordt een tocht waarbij de complete oogst van een week lang zoeken naar kenmerkende kleine dieren van het schor nog eens de revue passeert. Middagactiviteiten Het is de bedoeling om telkens nadat er 's-morgens een excursie is gehouden, 's-middags dieper op de betreffende diergroep in te gaan in het bezoekerscentrum. De gevonden diersoorten worden ondergebracht in een groot terrarium om ze nog eens goed te bekijken. Met loupes en microscopen kunnen een aantal dingen verder bestudeerd worden en diverse deskundigen brengen weten schappelijke collecties van gepre pareerde dieren mee om er over te vertellen. Een videofilm en/of een diaserie behoort ook tot de mogelijk heden. Iedere middag van 14.00 tot 16.00 uur bruist het bezoekers centrum van aktiviteiten, waarbij ook de kinderen natuurlijk niet vergeten worden. Zij kunnen een doe-route volgen via het plankierpad. Het schorzijdebijtje is helemaal gespecialiseerd op zeeaster.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 6