ONDER JE VOETEN: AARDKUNDIGE WAARDEN IN ZEELAND (1) JAN KARKDIJK vorige nummer van Zeeuws Landschap schreef voorzitter C. Kostense voorzitter van Het Zeeuwse Landschap, dat de Stichting zich de komende jaren nadrukkelijker wil gaan bezighouden met de belevings waarde van het hele Zeeuwse landschap, naast de taak als beheerder van de eigen terreinen. Die opmerking is een goede aanleiding om eens wat dieper in te gaan op de belevings-waarde van het Zeeuwse landschap. Belevingswaarde 'Zeeland is zo lelijk nog niet', zei onlangs een kennis tegen me. Ze had een fietstocht gemaakt door Nederland en op verschillende plaatsen dia's gemaakt. En wat bleek? De dia's gemaakt in de Walcherse duinen spanden in de serie de kroon! 'Zeeland is zo lelijk nog niet' is wel een erg bescheiden formulering voor al het moois dat onze provincie biedt. De verschillende Zeeuwse landschap pen hebben nog altijd een belevings waarde die zeker niet onderdoet voor andere provincies in Nederland. Met belevingswaarde bedoelen we hoe je het landschap ervaart, wat het je doet. Natuurlijk wordt dit bepaald door je persoonlijke smaak en inte resse. Wat de één mooi en indruk wekkend vindt, vindt de ander gewoon tjes. Over smaak valt niet te twisten, zeggen we dan. Toch valt er wat betreft belevingswaarde van het landschap wel degelijk over smaak te twisten. In het Natuurbeleidsplan van 1990 worden vier bijzonder waarden van het landschap naar voren gehaald die aandacht verdienen: ecologische waarden, aardkundige waarden, cultuurhistorische waarden en be levingswaarden. De belevingswaarde van een landschap wordt in hoofd zaak bepaald door de andere drie waarden. Neem bijvoorbeeld de Yerseke Moer. Waarom is de Moer zo bijzonder? Omdat je midden in het weiland zeekraal en melkkruid aantreft op enkele meters afstand van knoop- kruid en grote ratelaar (ecologische waarden). Dat hangt weer samen met de talrijke kreekruggetjes die de zilte klei-op- veenlaagtes doorsnijden (aardkundige waarden). Tegelijkertijd zijn overal nog sporen zichtbaar van activiteiten van de middeleeuwse mens. Denk maar aan allerlei moer- neringspatronen, drinkpoelen en hollestelles (cultuurhistorische waarden). Dat alles maakt de Moer tot een gebied met een hoge bele vingswaarde, waar gewoon niet over te twisten valt. Daarvoor zijn de ecologische, aardkundige en cultuur historische waarden té kenmerkend en tegelijk té zeldzaam om het gebied als saai of gewoontjes af te doen. Artikelenserie In een vierdelige artikelenserie wil ik graag aandacht geven aan aardkun dige waarden van het Zeeuwse land schap. Aardkundige waarden bepalen immers mede de belevingswaarde van het landschap. De keus voor een serie over aardkundige waarden is gemaakt omdat ecologische en cultuurhistorische waarden de afge lopen jaren al veel meer belang stelling hebben gehad. Daarnaast vormen aardkundige waarden vaak de basis voor ecologische en cultuur historische waarden. Tenslotte speelt in de keuze een rol dat de provincie De groeve in Nieuw-Namen; de oudste aardlaag die in Zeeland aan de oppervlakte komt.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 7