Een gebied als hei Zeeland het draagvlak voor aard- Verdrnnken Land kundige waarden wil vergroten, van Saeftinghe Onbekend maakt immers onbemind heefi grote aaid- en dat staat veiligstelling in de weg. kundige waarde. In navolging van het blad 'Aarde en Het gebied tooni Mens' daarom ook in ons tijdschrift een landschaps- aandacht voor aardkundige waarden, beeld zoals ooit Op zich is het niet voor het eerst dat een groei deel van er door de Stichting en in dit blad \ederland er uii aandacht gegeven wordt aan aard- zag. kundige waarden. Onder het thema 'Onder je voeten' werd immers in de week van het landschap in 1997 aandacht gegeven aan aardkundige en archeologische onderdelen van het landschap. Gerard Gonggrijp, autho- riteit op het gebied van aardkundige waarden in Nederland, schreef in 1997 in het septembernummer van ons blad het openingsartikel 'Over tertiaire stranden en verdronken landen, ons aardkundig erfgoed'. In dat artikel werd kort aangegeven welke aardkundige waarden er in Zeeland te vinden zijn, werden bedreigingen voor resterende aard kundige waarden in Zeeland ge noemd, maar werd ook aangegeven waar mogelijkheden en initiatieven voor bescherming van aardkundige waarden liggen. De nu opgezette artikelenserie over aardkundige waarden wil op die aspecten dieper ingaan. De volgende aandachtsvelden komen in ieder geval ter sprake: Welke aardkundige waarden heeft Zeeland zoal? Hierbij wordt ook ingegaan op diverse inventarisaties die er de afgelopen jaren zijn geweest; Welk beleid wordt er in Nederland, maar meer in het bijzonder door de Provincie Zeeland gevoerd ter be scherming van aardkundige waarden? Zijn er al gemeenten actief op dit terrein? Waar liggen kansen en mogelijk heden voor provinciaal en gemeen telijk beleid? Wat zou de rol van onze Stichting kunnen zijn bij de veiligstelling van Zeeuwse aardkundige waarden? Bij ieder artikel wordt ook een bepaald voorbeeld van aardkundige waarden in Zeeland uitgewerkt. Het vervolg van dit artikel gaat over de betekenis van de term aardkun dige waarden en waarom die aan dacht verdienen. Aardkundige waarden Wat zijn aardkundige waarden eigenlijk? Je zou ze het abiotisch deel van het landschap kunnen noemen, de door de natuur gevormde onder delen van het landschap die iets vertellen over de natuurlijke ontstaanswijze van een gebied. Voor Zeeland moet je dan denken aan allerlei duinvormen in onze kuststreek, aan oude kreekruggen en kreekbeddingen in het oudland, aan tertiare stranden en dekzand- ruggen in Zeeuws Vlaanderen, enzovoort. Het gaat hierbij niet alleen om landschapsonderdelen of -patronen, maar ook over nog aanwe zige processen zoals duinvorming, erosie en sedimentatie (wat die nog aanwezige proces sen betreft: daarom is Saeftinghe zo bijzon der). Aardkundige waarden zijn het resultaaat van geologische, geomorfologische en bodemkundige processen in het verleden en in het heden. Ze vertellen iets over de wijze waarop en de omstandigheden waaronder het Zeeuwse landschap is gevormd. Veel aandacht heeft de bescherming van aardkundige waarden in Nederland en in Zeeland nog niet gehad. Hooguit in samenhang met ecologische of cultuurhistorische waarden kwamen de aardkundige wat meer in beeld. Deze geringe interesse voor bescherming van aardkundige waarden op zich hangt wellicht samen met het feit dat in Nederland spectaculaire landschaps- vormen ontbreken. Wel zijn er in Nederland al sinds het begin van deze eeuw een aantal geologische natuurmonumenten opgericht (Kootwijkerzand 1908, Oude Mirdummerklif in 1927 bijvoorbeeld), maar dat waren incidenten. Onbekend maakt onbemind, dus in de loop van vooral deze eeuw zijn we heel wat van ons aardkundig erfgoed kwijtgeraakt door ruilver kavelingen, ontgrondingen, steden bouw, aanleg infrastructuur en noem maar op. Sinds eind jaren '60 lijkt er veran dering te komen. Ten behoeve van de Rijksoverheid werd in '69 de Werkgroep Gea opgericht, die de taak had een inventarisatie te ma ken van aardkundig waardevolle gebieden in Nederland, hierover te rapporteren aan de overheid en ook te adviseren over het behoud van

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 8