aardkundig waardevolle gebieden. Voor Zeeland kwam de inventarisatie in 1981 gereed. Onder verantwoording van het ministerie van CRM is in 1972 de 'Bolwerkgroep' van start gegaan met het inventariseren van aardkundig waardevolle gebieden in Nederland. In 1979 waren de eerste inventa risaties gereed, die later weer per provincie door de Bolwerkgroep zijn geactualiseerd. Dit jaar (1999) kwam de geactualiseerde versie van de inventarisatie voor Zeeland gereed. Over de diverse inventarisaties van aardkundige waarden wordt in een volgend artikel meer gezegd. In 1990 komt vanuit de rijksoverheid het Natuurbeleidsplan. Daarin wor den aardkundige waarden apart genoemd als landschappelijke waar den die bescherming verdienen. Provincies en gemeenten dienen dit in initatief op te pakken, aldus het Natuurbeleidsplan. In volgende arti kelen wordt aandacht gegeven aan de manier waarop dit in Zeeland is gebeurd. Inmiddels is er een landelijk Platform van Aardkundige Waarden opgericht en maakt de European Association for the Conservation for the Geological heritage (ProGEO) zich op Europees niveau sterk voor het behoud van aardkundige waarden. Aardkundige waarden staan inmid dels duidelijk op de agenda. Maar waarom eigenlijk, waarom moet er zoveel aandacht gegeven worden aan aardkundige waarden? Weg is weg Weg is weg. Dat geldt zeker voor aardkundige waarden, in tegen stelling tot bijvoorbeeld ecologische. Een oude kreekbedding met oever walletjes die eenmaal is vergraven of gedempt, kan je nooit meer opnieuw aanleggen. Herstel is onmogelijk. En het kwijtraken van allerlei aardkundig waardevolle elementen is ernstig, want zij vormen ons aardkundig erfgoed. In de al eerder genoemde Yerseke Moer is tot op de dag van vandaag te zien hoe het landschap van oudlandpol- ders is gevormd: je ziet er oude kreekloopjes die iets vertellen over de loop van vroegere kreken door het toenmalige schor, je vindt er denneappels van minstens 1700 jaar oud die iets vertellen over de totaal andere natuurlijke omstandigheden van toen. Dat aardkundig erfgoed verdient het om bewaard te blijven, juist ook omdat er al zoveel verdwenen is. Daarnaast bepalen aardkundige waarden in sterke mate de belevings waarde van het landschap. Juist in een vrij vlak land als Nederland en juist in een zeer vlak gebied als Zeeland zijn reliëfvormen beeld- en sfeerbepalend. Op de foto ziet een prachtig voorbeeld van een zeer waardevol aard kundig element. Door de Yerseke Moer, een oudlandpolder uit de 12e eeuw, slingeren nog altijd diverse niet helemaal verlande kreekjes. Het kreekje op deze foto heeft zeer wellicht de vorige milleniumwisseling ook nog meegemaakt. Het laat prachtig dat ten tijde van de inpol dering de Moer nog altijd een schorrengebied was, waar de zee van tijd tot tijd binnenkwam. Het kreekje op deze foto zou je een aardkundig monument kunnen noemen. Niet alleen vanwege de ouderdom, maar ook vanwege de gaafheid van het kreekje. De kreekbedding ligt er nog compleet met bijbehorende oeverwalletjes. Aan de oeverwalletjes kun je nog prachtig zien dat in de binnenbocht van de kreek de stroomsnelheid lager was, waardoor de sedimentatie sterker was dan in de buitenbocht. Het oeverwalletje in de binnenbocht is daarom ook duidelijk hoger. Boringen hebben aangetoond dat het kreekje en de oeverwalletjes onver graven zijn, met andere woorden, ze zijn niet in vorige eeuwen vervormd door ingrijpen van de mens. Dat is te danken aan het karakter dat de Moer eeuwenlang heeft gehad: een zeer nat en laagwaardig weidegebied. Wat verder weg van het kreekje liggen de zilte klei op veengebieden, waar door heen het zeewater zich vroeger een weg baande. Wanneer dit aardkundig monument zou verdwijnen door een ruilverkaveling (zoals vaak het geval is geweest), wordt de belevingswaarde van dit stukje Zeeland ernstig aangetast. Gelukkig bevindt dit kreekje zich in ons eigen terrein en is dus in beheer bij onze eigen Stichting.

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 9