pi OOSTERSCHELDE WORDT NATIONAAL PARK DOOR MIEKE VAN DER JAGT D osterschelde wordt een Nationaal Park. Dat wil niet zeggen dat er veel verandert. Er komen geen parkwachters, niet direct meer bankjes en het is ook niet de bedoeling dat je er toegangskaartjes voor moet kopen. De status van Nationaal Park is er eentje die wat meer geld met zich meebrengt. Geld voor bescherming wat waardevol is, maar vooral geld om al dat moois op gepaste wijze onder de aandacht van de natie te brengen. Tot voorzitter van het Nationaal Park Oosterschelde in oprichting is benoemd John Lilipaly: PvdA politicus, natuurliefhebber en vooral Zeeuw. Hoe moet dat nu met de Oosterschelde, is er al een beleidsrichting en in hoeverre verschilt die van de huidige "Tot op heden heeft de Stuurgroep Oosterschelde uitstekend voor het gebied gezorgd. Die stuurgroep heeft een Beleidsplan Oosterschelde gemaakt, wat door Provinciale Staten is vastgesteld. Alles wat we gaan doen moet van zelfsprekend binnen dat Beleidsplan passen en we moeten met nog meer dingen rekening houden. Het Natuurbeleidsplan, het structuur schema groene ruimten; het zijn de kaders die Rijk en Provincie hebben aangegeven. Daar valt niet aan te tornen en ik zie ook niet in waarom we dat zouden willen. Het verschil tussen de Stuurgroep en het instrument Nationaal Park is dat meer mensen met elkaar in overleg treden. Er zal een overleggroep worden geformeerd waarin natuurbescher mers, de recreatie, de visserij, gemeenten en andere overheden als gelijkwaadige partners rond de tafel zitten. In de stuurgroep stuurde vooral de overheid met adviserende stemmen van de maatschappelijke organisaties. Het beleid voor een Nationaal Park wordt dus in principe al breder gedragen. Natuurlijk wel binnen de uitgangspunten die in een demo cratisch proces zijn vastgelegd" Het primaat blijft dus voor de natuur? "Zeker, maar dat hoeft geen enkel probleem te geven. Visserij en recreatie gaan, juist waar de natuur beschermd wordt en de ruimte krijgt, uitstekend samen. Het instrument Nationaal Park is met name bedoeld om geen hekjes rond de natuur te hoeven zetten. Mensen de weg wijzen hoe ze op de meest verantwoorde manier optimaal van de Oosterschelde kunnen genieten, dat is onze opdracht. En op en rond de Oosterschelde valt een heleboel te genieten. Denk je eens in: 35.000 hectare natuur van de meest diverse soorten. De Oosterschelde is in z'n eentje groter dan alle Nederlandse Nationale Parken bij elkaar. Die rijkdom willen we behouden en tegelijk delen." Daarvoor moeten er bezoekerscentra komen. Waar? "Dat is iets wat we zorgvuldig moe ten bekijken. We zullen beginnen met te zien wat we al hebben. Wellicht kan er uitgebreid, toege-

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 18