De witte tijger; een in Saeftinghe veel voorkomende nachtvlinder. gezien heeft is het aanlokken van nachtvlinders heel spectaculair. De vlinders strijken neer in de lichtkring en laten zich in alle rust bekijken. Voor dit evenement graag even telefonisch of schriftelijk aanmelden, via telefoon 0113 - 633110 (bezoekerscentrum Saeftinghe). Maandag 20 september: Insekten allerlei Excursieleider: Chiel Jacobusse, Het Zeeuwse Landschap. Een algemene excursie voor wie zich breed wil oriënteren op het thema. Met een flinke verzameling loupe- potjes en wat schepnetjes gaan we op pad om alles wat rondkruipt en vliegt te bekijken. De muggen in het schor bijvoorbeeld. Het zijn niet allemaal steekmuggen; veel soorten muggen kunnen niet eens steken en bovendien zijn het alleen de vrouw tjesmuggen die verzot zijn op men senbloed. En van de vliegen leven er in Nederland meer dan 2000 verschil lende soorten. Ook binnen Saeftinghe zijn het er honderden, en daar zijn heel bijzondere onder. Op de be kende zeealsem bijvoorbeeld leeft een klein, maar schitterend gekleurd boorvliegje, waarvan de larve bin nenin de bloeiwijzen leeft. Een soort voor fijnproevers. En dan de vele De zweefvlieg Lejops vittata leeft op zeebies. Komt deze zeldzame soort nog in het Verdronken Land voor? zweefvliegen. Vaak zijn het perfecte imitaties van bijen of wespen, maar ze kunnen niet steken. Door hun kleur en tekening zijn ze toch prima tegen vijanden beschermd. Maar we kijken ook naar de sprinkhanen en sabelsprinkhanen die de barre om standigheden op het schor durven te trotseren. En de libellen die in pijl snelle vlucht boven de zeeaster zoemen, op zoek naar kleine insek ten die hun belangrijkste prooi vormen. Wie met deze tocht mee loopt komt veel te weten over de grote variatie aan vormen en kleuren in het insektenrijk. Dinsdag 21 september: Loopkevers Excursieleider: Bernard Krebs, Nederlands Instituut voor Oecolo- gisch Onderzoek Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie, Yerseke. Het schorrenlandschap van Saeftinghe is voor velen misschien wel de laat ste plaats waar je op zoek zou gaan naar kevers. Toch komen ze er voor, en nog wel heel speciale soorten. De loopkevers die in zout of brak milieu leven worden halobionte en halofiele soorten genoemd. Bij elkaar gaat het om zo'n stuk of vijftien soorten met een heel interessante levenswijze. Met name veel soorten van het geslacht Bembidion zijn typerend. Ze hebben helaas geen Nederlandse naam, maar als typische kustbewo ners verdienen ze zeker aandacht tussen al het andere "klein gespuis" van het Verdronken Land van Saeftinghe. Zo is er een oude waarneming uit Saeftinghe van de loopkever Bembidion laterale die vlaV voor het opkomen van de vloed massaal uit de in de bodem gelegen gangetjes kroop. Een andere waarneming betreft Bembidion maritimum. Die komt in Zeeland alleen voor in een smalle zone in het oostelijk deel van de Westerschelde, ter hoogte van Saeftinghe. Mogelijk is het een kever die (binnen zekere grenzen) gebon den is aan schommelingen in het zoutgehalte van het water. In Saeftinghe zijn al heel wat zout- minnende loopkeversoorten gevon den, maar opvallend is dat een typische schorrensoort als Bembidion normannum langs de hele Zeeuws- Vlaamse Westerscheldekust -dus ook in Saeftinghe- nog nooit is gevangen. Stof genoeg dus om op ontdekkings tocht te gaan naar loopkevers van het schor. Woensdag 22 september: Zweefvliegen Excursieleider: Ron Brouwer, Het Zeeuwse Landschap. In Nederland komen zo'n 300 verschillende soorten zweefvliegen voor. Veel soorten zijn in hun voor komen beperkt tot het oosten van ons land, of zelfs tot uitsluitend Zuid-Limburg. Maar er is ook een beperkt aantal zweefvliegen dat juist in het Deltagebied veel meer dan elders voorkomt. Een soort die een nogal sterke voorkeur heeft voor schorren is het slankgebouwde zweefje Sphaerophoria ruepelli. Een zeldzaamheid? Jawel, maar in Saeftinghe vliegt-ie in 'n flink aantal rond en dankzij de felgele wangen is-ie gemakkelijk herkenbaar. De blinde bij Eristalinus aeneus is niet blind, maar dankt zijn familienaam aan het feit dat blinde bijen, on danks soms sprekende gelijkenis met honingbijen niet steken kunnen. Overigens lijkt "aeneus" op het eerste gezicht op een gewone vlieg, maar de groene ogen met zwarte stippeltjes en de fel afstekende gele knieën zijn snel te herkennen. Het summum van zeldzaamheid is de zweefvlieg Lejops vittata. Volgens de "Voorlopige atlas van de Nederland se zweefvliegen" is het een vrijwel verdwenen soort, die alles bij elkaar op zo'n twintig plaatsen in Nederland gevangen is. Ook in het buitenland is Lejops zeer zeldzaam. Deze opvallende maar zeldzame zweefvlieg leeft uitsluitend op Zee- bies, en dat is nou juist in Saeftinghe één van de meest voorkomende

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 5