ONDER JE VOETEN (2): HET LANDSCHAP HEEFT EEN VERHAAL TE VERTELLEN! DOOR JAN KARKDIJK Kreken, schorren, slikken en duinen. Het abiotisch deel van de natuur, de zogenaamde aardkundige waarden. Interesseren Zeeuwen zich voor zandplaten, stuivende duinen, dekzandruggetjes en oude bodems in Zeeland? En wat doet de Provincie Zeeland voor bescherming van Zeeuwse aardkundige waarden? Een interview met Bouke Bouwman, beleidsmedewerker Natuur en Landschap bij de Provincie Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water en coördinator Natuurbeschermingswet. Jonge duin vorming op het Verklikkerstrand (Frans Beekman) Aardkundige waarden zijn tegen woordig, wat beleid betreft, nogal "in". Maar nuchtere Zeeuwen, zijn die eigenlijk wel geïnteresseerd in aardkundige waarden? "Veel mensen die van oudsher in een bepaald gebied wonen, kennen bepaalde plekken waar ze een binding mee hebben. Ze weten niet goed waarom, maar ze weten dat het landschap op een bepaalde manier zo hoort. Op het moment dat de boel gaat veranderen, willen ze dat niet, dan gaat er voor hen iets belangrijks verloren. Juist in Zeeland, waar het landschap zo verbonden is met de ontstaans geschiedenis van Zeeland, denk ik dat mensen heel veel op hebben met aardkundige waarden, ook al noe men ze dat anders. Neem bijvoor beeld kreekrestanten of kreekruggen. Mensen weten dat die alles te maken hebben met de strijd van de mens tegen de zee, van de zee tegen het land. Die voortdurende strijd die zich hier heeft afgespeeld, tot in onze eeuw toe, heeft met die aardkundige waarden zoveel te maken dat ik denk dat Zeeuwen daar veel om geven. Het landschap heeft een ver haal te vertellen: over de ontstaans geschiedenis ervan, over de land- vorming, maar ook over de invloed van de mens daarop." In het Natuurbeleidsplan van 1990 is te lezen dat provincies aandacht moeten hebben voor de bescherming van aardkundige waarden. Kunt u wat dit betreft iets vertellen over de stand van zaken bij de Provincie Zeeland? "Halverwege vorig jaar is het project "Landijs" gestart. In dit project werken provincies samen met het Ministerie van LNV aan het verder gestalte geven van beleid op het gebied van aardkundige waarden. De Provincie Zeeland is ook gevraagd om mee te draaien. We zijn nu bezig met het inventari seren van aardkundige waarden in Zeeland. Ook al hebben we al een hoop materiaal liggen en kun je zo een heleboel aardkundige waarden benoemen, en aanduiden waar ze in Zeeland aanwezig zijn, het syste matisch op een kaart aangeven waar welke waarden liggen, dat is nog niet gebeurd. Voor het project Landijs wordt door het Staringcentrum in Wageningen gewerkt aan het vervaardigen van een digitale kaart van aardkundige waarden. Een kaart die je via het computerscherm kunt raadplegen. Je kunt inzoomen op een bepaalde plaats en daar zijn dan aanduidingen te vinden van aardkundige feno menen, waar ook een waardering op losgelaten kan worden. Volgend jaar moet dit systeem beschikbaar zijn. Deze digitale kaart moet je in eerste instantie zien als een informatiebron. Op het moment dat je een ruimtelijk plan wilt gaan maken, bijvoorbeeld voor bebouwing of natuurontwikke ling, kun je het systeem bevragen op het voorkomen van aardkundige fenomenen en hun waarden. De Provincie kan het dan gebruiken bij de toetsing van zo'n plan. Het systeem kan niet alleen door de Provincie worden gebruikt bij toets ing, maar gemeenten kunnen dat dan ook doen voor hun plannen, bijvoor beeld voor de bestemmingsplannen buitengebied. Ook stedebouwkundige bureaus die de bestemmingsplannen voor de gemeenten maken, kunnen het systeem gebruiken. En dan zit je bij de bron: daar waar de ruimtelijke plannen worden gemaakt, worden aardkundige waarden direct in de planvorming meegenomen." En worden er, net zoals in de pro vincie Utrecht, ook in Zeeland aard- kundigff-monumenten opgericht? In bet-blad Aarde en Mens pleitten ver schillende gezaghebbende auteurs onlangs voor het oprichten van aardkundige monumenten in Zeeland. De Meeuwenduinen en een deel van het Verklikkerstrand op Schouwen worden daarbij genoemd vanwege de bijzondere en kenmerkende processen die daar spelen. "Wat betreft die aardkundige monu menten denk ik dat je je eerst moet afvragen wat vanuit beleidsmatig oogpunt de betekenis daarvan zou kunnen zijn. Al bladerend in het boekje dat de Provincie Utrecht heeft uitgegeven over aardkundige waar den heb ik nog niet direct kunnen ontdekken wat de extra beleids matige voordelen of bescherming van het predikaat "aardkundig monument" zouden zijn. En of het aanwijzen van een gebied als aardkundig monument zou kunnen helpen om meer draagvlak voor het bewaren van ons aard kundig erfgoed te krijgen... ik vraag het me af. Je moet oppassen voor het toekennen van predikaat na predikaat aan een gebied. De Kop van Schouwen valt al onder de

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 10