Dl Natuurbeschermingswet. Het is aan gewezen als natuurgebied vanwege daarin voorkomende biotische èn abiotische waarden. Waarom zou je dan ook nog eens een keer de aard kundige waarden daaruit speciaal naar voren halen? Zolang dat niet duidelijk is, moet je je afvragen waar het dan uiteindelijk toe dient." Heeft de Provincie Zeeland concrete initiatieven om meer draagvlak te creëren voor het behoud van aard kundige waarden? "Het zit nu nog wat in de aftastende en zoekende sfeer. Tegelijk moet je je afvragen of de Provincie eigenlijk wel initiatiefnemer moet zijn voor bijvoorbeeld wandelroutes of zoiets. Het is meer dat je bij andere initia tiefnemers aandacht hiervoor vraagt. Bijvoorbeeld bij gemeenten. Om een voorbeeld te noemen van een concreet initiatief van de Provincie: het tijdschrift Aarde en Mens heeft dit voorjaar een thema nummer over Zeeland uitgebracht. De Provincie heeft financieel bijgedragen aan de totstandkoming van dit num mer vanuit het idee om op deze manier de aardkundige waarden in Zeeland wat breder onder de aan dacht te brengen. Wij hebben een aantal nummers afgenomen, die we zullen toesturen aan gemeenten en scholen. Als een stukje achtergrond informatie, met een begeleidend briefje erbij waarin duidelijk wordt dat de Provincie ermee bezig is." Zou het voor gemeenten wat zijn om iets te doen aan het bekend maken van aardkundige waarden? Niet alleen om te beschermen, maar ook om mensen te laten genieten? Bijvoorbeeld door het uitzetten van wandelpaden? "Dat zou zeker iets kunnen zijn voor gemeenten. Het wemelt in Zeeland al van de routes, die allemaal langs zeer interessante punten leiden en je zou in je beschrijvingen, in de infor matie op locatie zelf, extra informatie kunnen geven over aanwezige aard kundige waarden. Maar daar heb je het weer: weet die gemeente daar van? Door nu die digitale kaart te ontwikkelen waar we het zo-even over hadden, zorg je ervoor dat gemeenten weer wat extra informatie in handen hebben waarmee ze aan de slag kunnen. Als straks het systeem operationeel is, demonstreer het dan maar eens aan een college van B&W of een gemeenteraad. Laat maar eens zien wat het kan. Dat werkt al heel inspirerend. Gemeenten pakken die informatie dan wel op. Je kan er dan bijvoorbeeld aandacht aan geven in je gemeentelijke nieuwsblad, in een rubriek aard kundige waarden of zo. Dat biedt de mogelijkheid voor een gemeente om tal van aardkundige aspecten in de gemeente eens de revue te laten passeren." Welke rol lijkt u voor de Stichting Het Zeeuwse Landschap weggelegd bij de bescherming van aardkundige waarden? "Ik zie een belangrijke rol weggelegd voor de terreinbeherende organi saties zoals Het Zeeuwse Landschap. Aardkundige waarden gaan vaak samen met natuurwaarden, dus je komt al snel uit op gebieden die al in handen zijn van organisaties zoals Het Zeeuwse Landschap, Natuur monumenten of Staatsbosbeheer. In die terreinen kun je de aardkundige waarden onder de aandacht brengen. Dat kan in het tijdschrift, zoals dat nu ook gebeurt. Of via de excursies, je kunt gidsen hiervoor bijscholen. Of je kunt foldermateriaal ontwik kelen. Zo kun je een doorgeefluik worden voor een publiek dat per definitie geïnteresseerd is. Donateurs van Het Zeeuwse Landschap zijn immers mensen die belangstelling hebben voor hun woon- en leefom geving, die een open mind hebben voor alles wat met het Zeeuwse landschap te maken heeft." Bouke Drs. I. Karkdijk is leraar Bouwman. aardrijkskunde. (Jan Karkdijk)

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 11