Et Strandplevier. (Chiel jacobusse) zeventien kilometer lang, zou dan één kilometer, nog geen zes procent, tijdelijk voor de natuur zijn. De eerste reacties uit Renesse op dit plan waren nogal fel, maar op deze zes procent strand vinden processen plaats zoals we die nog maar weinig in Nederland aantreffen, maar die toch heel kenmerkend zijn voor het ontstaan van onze duinenkust. Het proces van zeereepvorming uit strandduintjes heeft zich hier na 1900 al twee keer voorgedaan. Wanneer we op het hoge duin aan het eind van het Duinhoevepad staan, zien we twee lage zeerepen voor ons met ertussen twee lang gerekte valleien. De buitenste vallei had begin jaren '70 nog geregeld te maken met inspoelend zeewater bij hoge vloeden. Na verzoeting groeiden daar al spoedig parnassia, duizendguldenkruid en watermunt. Om deze bijzondere planten te behouden, wordt deze vallei 'Buiten verklikker' elk jaar door Staats bosbeheer gemaaid. Dhr. F. Beekman is leraar aardrijkskunde en werkt aan een promotie-onderzoek over de Schouwse duinenkust. jonge zeehond op het strand van Schouwen. (R. ten Cate) gras groeien en profiteert van het zoetwater en de mineralen, maar overleeft ook af en toe een zout- waterbad. Dynamiek De processen van zandtransport, overspoeling met zeewater en regen en verder droog of nat, rustig of stormachtig, veroorzaken een grote milieudynamiek en het landschap van de strandduintjes is daardoor zeer soortenarm: slechts een enkele soort overleeft in dit barre milieu. Meer landinwaarts is de milieu dynamiek kleiner en de soortenrijk dom groter: dat is een ecologische regel. Onder gunstige omstandigheden kan het biestarwegrasduintje wel dertig centimeter per jaar omhoog groeien. De strandduintjes evenwijdig langs de kust gaan langzamerhand een vlakte afsnoeren richting oude zeereep. Hier kan zich een zoge naamde primaire duinvallei vormen. Op deze achterduinse vlakte staat vaak water en het is altijd verras send voor bezoekers te merken dat dit zoet water is, het drijft immers op het zoute grondwater. De grote dynamiek brengt ook met zich mee dat na zware storm het hele strand schoongeveegd kan worden en de lage duintjes ver dwenen zijn. Het proces van primaire duinvorming begint dan weer op nieuw. Van gevaarlijke situaties is op dit brede strand geen sprake en het plaatsen van rijshoutschermen dient niet de veiligheid. Het gebeurt meer uit een traditie van vastleggen door Rijkswaterstaat, maar daarmee wordt wel ingegrepen in de natuurlijke milieudynamiek. Ook worden de duintjes aangetast door kuilen gra vende toeristen, maar die schade is niet blijvend. Nieuw zand overstuift snel de gaten. Zijn de biestarwe- grasduintjes wat hoger opgestoven, dan vestigt zich helm en vaak ook zeeraket. Aardkundig monument? Een halve eeuw geleden was het Verklikkerstrand moeilijk bereikbaar en zeer rustig. Er broedden toen twee vogelsoorten die zeer kenmerkend zijn voor dit milieu: de dwergstern en de strandplevier. Door de steeds grotere recreatiedruk ver dwenen deze soorten als broedvogel van het Verklik kerstrand na 1956 respec tievelijk 1967. We staan nu voor de vraag of een dergelijk interessant 'aardkundig monument' op het strand in de broedtijd niet afgesloten zou moeten worden. Van het hete strand op de Kop van Schouwen,

Zeeuws Landschap | 1999 | | pagina 13